Şok Marketler Ürün Değişimi Sorunu

Hatice Hatice28 Şubat 17:58

Bugün Tuzla Mah. Birim Avm karşısındaki Şok şubesine gittim kızıma aldığım mont küçük geldiği için değişim ya da iade yapmak istedim kasadaki bayan fişimi sordu verdim bu şubemizden mi aldınız diye sordu hayır dedim. Müdürüne sorması gerektiğini söyledi daha sonra aldığım mağazaya gidersem daha iyi olur dedi bende orada imin olmadığını bana uzak olduğunu söyledim. Tekrar müdürüne gidip sordu tamam dedi bana iade formunu doldurttu sonra aaa bu ürün şimdi indirime girmiş sizin alışveriş yaptığınız tutarı veremem dedi bende kurumsal bir firmada çalıştığımdan bahsettim aynı işlemi benimde gerçekleştirdiğimi söyledim. Beni mağdur etmemesi gerekirken farkı bize ödettirirler gibi laflar etti müdür yanımıza teşrif etmedi bile bayan tekrar müdürüne sordu yardımcı olamayacağını söyledi benim gereksiz yere yarım saatim içeride geçti üstelik normal alışverişimi bile yapamadan çıktım. 

Bir daha asla bu mağazanızdan alışveriş yapmayacağım. Bu olaydan 10 dakika sonra evime giderken adliye Şok mağazanıza uğradım olaydan bahsetmeden kasadaki bayana aldığım montu fişiyle birlikte iade yapmak istediğimi belirttim tabii ki de dedi ve mağaza müdürünü çağırdı işlemim 2 dakika. Bile sürmeden halloldu isimlerini sordum Adliye Şok mağazası Ö** hanım ve Müdür H** beye çok teşekkür ederim ilgileri ve bilgilerinden dolayı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Şok Marketler Logo Şok Marketler 01 Mart 15:12

Sayın ilgili, Müşterimizin kaydını alarak, bildirimiyle ilgili sürecimizi başlattık. Saygılarımızla, Şok Marketler Müşteri Hizmetleri 0 212 576 33 00

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler