Şok Marketler Personeli Müşteri Azarlama Sorunu

Nilay Nilay10 Aralık 2019 18:28

Ben her akşam iş çıkışı Bursa Hamitler Harbiye şubenize uğrayıp alışverişimi yapıyorum. Yine bu akşam 9 yaşındaki oğlumla birlikte alışverişimiz sırasında mağaza görevlisi hanım tarafından azarlandım. Reyonun önünde bakarken- asla dokunmuyorum- -'hanımefendi onları ellemiyoruz yalnız ' diyerek beni azarladı. Meğer arkamda durmuş fotoğraf çekecekmiş. Satışa açık olmayan ürünleri nasıl güzel düzenlediğinin fotoğrafını çekecek ve müdürüne gönderecek olduğunu arkamı dönünce anladım.

Sanırım beni reyonu karıştıracak, içindeki ürünleri talan edecek biri sandı ki bu azarı işittim. Kaldı ki böyle bir durum dahi olsa herhalde personelinizin bu durum karşısında aldığı 'eğitimler' sonucunda nasıl davranması gerektiği açıktır. Sizin gibi köklü bir kurumun Kriz Yönetiminde 'Azar' asla yoktur. Onunla tartışmaya girmedim, kasaya geçtiğimde kasadaki erkek görevliye o hanımın ismini sorduğumda bana gülümseyip adını vermedi. Kendi adının E*** olduğunu duydum. 10.12 2019 Fiş saati 16.59 Fiş no... 0055. Bursa Hamitler mh. Harbiye CD. B Blok no... 86 numaralı adresteki mağaza. O saatteki mağaza kamera kaydına da bakabilirsiniz.

Ben market market gezip indirim kovalayan biri asla değilim, fiyata karşı duyarlı olduğum da söylenemez. Sizi tercih etmemin tek nedeni alışkanlık. Neredeyse her akşam alışveriş yaptığım markette böyle bir muameleye çocuğumun yanında uğramak beni fazlasıyla üzdü. Çalışanlarınızın reyonları düzenlemek, düzenli tutmak istemesini anlayabiliyorum, ama müşteriyi gözardı edip sadece bu kısma odaklanmayı anlayamıyorum. Kaldı ki benim yaşadığım olay beni gözardı etmesinin bir tık uzağında. Resmen çocuğumun yanında personeliniz tarafından çocuk gibi azarlandım. Personeliniz sadece satışa mı odaklı, hiç mi müşteri memnuniyeti, müşteri ilişkileri konusunda eğitim almıyor. Bunca reklamın anlamı ne, müşteri mi istemiyorsunuz?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Şok Marketler Logo Şok Marketler 11 Aralık 2019 14:19

Sayın ilgili, Müşterimizin,bildirimiyle ilgili sürecimizi başlattık. Saygılarımızla, Şok Marketler Müşteri Hizmetleri 0 212 576 33 00

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler