Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Şok Marketler İndirim Kargaşası Ve Yönetici Tavrı: Bayraklı'da Hüsran

Batuhan
02 Nisan 19:17
281

Merhaba,

02.04.2024 Salı günü saat 17:50 sularında İzmir- Bayraklı Gümüşpala şubenize alışveriş için uğradım.

Alışverişimi tamamlayıp kasada ödeme yaparken kasa arkası ürün isteyip istemediğim soruldu, bir marka şampuanı gördüm ve fiyatını sordum. O şampuan eskiden kalma şu an indirim yok dediler. Neyse tamam dedim bulaşık deterjanı istedim. Fiyatı 250 küsurdan 140 küsüre düşüyordu fiyatı sonra kasada indirim olmadı, kasiyer mağaza sorumlusunu çağırdı. Mağaza sorumlusu ürünün yarın indirime gireceğini söyleyerek ürünü poşetimden çıkarıp iade ettirdi. Ben müşteri olarak gördüğüm fiyattan alma hakkına sahibim. Kurumsal bir şirkette mağaza yöneticisi olarak çalışıyorum ve yasal mevzuata göre o ürünü gördüğüm fiyattan almalıydım.

O ürünü gördüğüm fiyattan almak istediğimde ; Sözde mağaza sorumlusu arkadaş ( üslubu yönetici olmak için değil kurumsal bir yerde çalışmak için bile çok yanlış) gidip istediğim yere şikayet edebileceğimi söyleyerek şube adının Gümüşpala olduğunu söyledi.

İnanılmaz kötü bir müşteri deneyimi yaşattınız. Sürekli bu olay aklıma geleceği için bir daha şok marketten alışveriş yapacağımı sanmıyorum. Başka müşterilerinizin mağdur olmaması adına tüm ekibinize eğitim vermenizi rica ederim.

İyi çalışmalar.

02 Nisan 19:40 (Şikayetten 22 dakika sonra)

Değerli müşterimiz, şikayetiniz ilgili birimlerimize iletilmiştir. Teşekkür ederiz.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayet Yaz