Sleepy N11 Fiyat İndirme Problemi

Begüm Begüm25 Kasım 2020 14:37

15.11.2020 'de n. 11 sitesinde Sleepy Sensitive 15 li Fırsat paketi indirime girmiştir. Bunun üzerine 3 ayrı siparişte toplam 6 paket sipariş vermiş bulunmaktayım. Siparişlerimden en son verdiğim 4 adet ertesi gün iptal edilmiş, diğerleri halen kargolanma beklenmektedir. Az önce N11 müşteri hizmetleri tarafıma ulaşmış ve stok yetersizliği var siparişinizi iptal edin denilmiştir. Fakat ürünün satıcısı herhangi bir firma değil Sleepy'nin ta kendisidir.

 Fabrikada ıslak mendil üretimi durmadığına göre stok yetersizliği imkansızdır ki hala ürünün farklı fiyattan satışı devam etmekte. Sleepy'le uzun yıllar önce tanışmış olup yıllardır yerli marka olduğu için en popüler markaları bırakıp onları tercih ettiğim için çok pişmanım ve bir daha asla kullanmama kararı alıyorum. Böyle bir firmanın stok yetersiz deyip müşterilerini yanıltmaya  çalışması hiç yakışmadı. 

Dürüstçe fiyatın yanlış olduğunu belirtip iptal etmemizi rica etmeleri daha profesyonelce olurdu. Bu dürüst olmayan davranışa karşı bende tüketici hakem heyetinde hakkımı arayacağımı belirtiyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Nevzat 27 Kasım 2020 12:43  

    Bende aynı sorunla karşı karşıyayım Sleepy ve N11 bu mağduriyetimizi gidermezse Tüketici Hakları'na başvuracağım

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler