Sleepy ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ufuk'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Sleepy Cırtlı Bezde Yaşanan Koku Ve Pişik Problemi!

3.068görüntüleme
Ufuk
Ufuk 04 Haziran 2020 22:05

11 aylık bir kız bebek babasıyım. Doğumundan 3. Ayına kadar p**** bebek bezi kullanmakta idim. 3. Ayında kızım da pişik problemi yaşadığımızdan dolayı ilk başta pişik kremleri, daha sonra bez değişimi yaparak ürününüzü kullanmaya başladık. Geçen hafta ya kadar da herhangi bir problem yaşamıyorduk. 4 numaraya geçtiğimiz günlerde piyasa da özellikle ürününüzün cırtlı bezini bulmakta problem yaşadığımız için külot bezini alıp kullanmaya başladık. Yaşadığımız pandemi döneminde fazla kişi ile temasta bulunmamak adına ve alışveriş mağazasının birinde (A101 marketi) cırtlı bez olduğunu görünce 4 numara maxi boy 90'lı paketten 2 adet, külot bez'den 1 adet aldık ve kullanmaya başladık. Tercihimiz bebeğimizin hareketli olmasından dolayı genellikle cırtlı olanı kullanmaktı. Fakat açtığımız ilk 90'li cırtlı paketin 5 bezinde pişik problemi, bez de yoğunlukta kimyasal bir koku nedeni ile külot bezden kullanmaya başladık ve pişik probleminin olmadığını fark ettik. Bu dönemde bebeğimizin sağlığı ile ilgili herhangi bir problem olmamıştır. Danışma hattınız olan 0 850 644 5500 ile yaptığım görüşmede prosedür gereği, 1 adet Numune göndermemi, problem tespit edilir ise aldığım mağaza da değişiklik yapabileceğimi belirttiler. Birincisi bu prosedürde ki bu madde veya maddeleri gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Somut olarak karşılaştığım bir durum karşısında ki 11 aylık bir bebekten bahsediyoruz müşteri memnuniyetine önem vermediğiniz intibası yarattığını belirtmek isterim. İlk üç ayda kullandığım ürünün firmasının müşteri memnuniyeti açısından böyle bir sorunda ürünlerin yenisini göndererek diğer ürünleri aldığını iş arkadaşım vasıtası ile biliyorum. İkinci olarak ta mağazada değişim yapılmayacak ise, bu hattın gerekliliğinin olmadığı kanaatindeyim. Ki bu ürün bir beyaz eşya veya telefon vs... Gibi bir malzeme olmadığından garanti süresince faturasını saklamamaktayım. Siz market fişinizi saklıyor musunuz. Üçüncüsü de ürünün paketi açılmadan veya kullanılmadan bu ürünü nasıl deneyebiliriz? Ürün açıldı diye değişim yapılmamasının da saçmalık olduğunu düşüyorum. 2. Paket açılmamıştır. Bezlerin üretim tarihi 12.2019 olarak görülmüştür. Ufuk b*******, 0 542 *** 1436.

Sleepy Logo
Sleepy05 Haziran 2020 08:46

Sevgili müşterimiz , Ufuk B. Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle https://market.sleepy.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Sleepy ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sleepy Tüketici Destek Merkezi 0 850 644 55 00 #HepDahaİyisi

1 Yorum

Ufuk
Ufuk10 Haziran 2020 12:20
 

Bu şirketlerin reklamlarında verdiği rakamların doğru olmadığı düşüncesindeyim. Ve bu şikayete yazmış oldukları Copy/Paste tarzı cevaplarla da kendilerini ne kadar küçülttüklerinin farkında olmadıları kanaatindeyim.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler