Sleepy ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Elif'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Sleepy Bebek Bezinde Jelimsi Yapi

1.352görüntüleme
Elif
Elif 02 Ağustos 2020 23:22
ÇözüldüÇözüldü
Elif'in Teşekkür Mesajı
“Sleepy firmasi bugün dönüş yaptı ve jelimsi yapıların emici taneler olduğunu herhangi bir zararının olmadığını ancak yinede tekrar kontrol etmek istediklerini belirterek 3 adet Numune bez talep ettiler. Numune analizleri sonucunda tekrar bilgilendirileceğimi iletiler. İlginiz için teşekkürler Sleepy.”

9 aylık oğluma doğduğundan beri Sleepy bebek bezi kullanıyorum. Siparişlerimi genelde kendi e-ticaret sitelerinden ya da marketplace (Trendyol gibi) firmalarından yapmaktayım. 4 numara beze geçtiğimizden beri oğlumun poposunun bitimi bel kısmında (2-3 saatte bezi değiştirmeme rağmen) jelimsi yapılar oluşmaya başladı. Bebeğimin her bezini açtığımda jellerin olduğu kısmını kaşımaya başladı özellikle gecen hafta teslim edilen partide jelleşme daha yoğun oluşuyor. Firmadan çoklu paketlerden almaktayım ve son aldığım partide 270 adet ve şu an jelleşme sebebi ile kaşınmadan dolayı bebeğimde bu bezi kullanmamaya karar verdim. Doğduğu ilk günden beri çok memnun olduğum ve hiçbir pisik, kaçırma gibi bir sorun ile karşılaşmadığım bebek bezinde nasıl böyle bir sorun çıkar anlayamıyorum.

Sleepy Logo
Sleepy04 Ağustos 2020 09:07

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle https://market.sleepy.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Sleepy ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sleepy Tüketici Destek Merkezi 0 850 644 55 00 #HepDahaİyisi

Elif
Elif04 Ağustos 2020 14:54

Sleepy firmasi bugün dönüş yaptı ve jelimsi yapıların emici taneler olduğunu herhangi bir zararının olmadığını ancak yinede tekrar kontrol etmek istediklerini belirterek 3 adet Numune bez talep ettiler. Numune analizleri sonucunda tekrar bilgilendirileceğimi iletiler. İlginiz için teşekkürler Sleepy.

Sleepy Logo
Sleepy16 Eylül 2020 13:56

Sevgili müşterimiz , Problem tespit edilen numuneyi tarafımıza gönderimi sağlanmadığı için analizleri gerçekleştirilememiştir. Problemin kaynağına ulaşabilmek, siz ve sizin gibi bilinçli ve değerli diğer tüketicilerimizin bu ve buna benzer problemler yaşamamaları adına tedbirler alabilmemiz için , problem tespit etmiş olduğunuz ürünü mümkünse orijinal ambalajı ile birlikte, PTT Kargo ile karşı ödemeli olarak aşağıdaki adrese göndermenizi, ayrıca sizinle irtibat kurabilmemiz için iletişim bilgilerinizi [email protected] adresine e-mail olarak iletmenizi rica ediyoruz. “Eruslu Sağlık Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş. , 4. Organize Sanayi Bölgesi, 83424 No’lu Cad. No: 3-5 Şehitkamil/GAZİANTEP” Göndermiş olduğunuz numune bize ulaştıktan sonra Kalite Kontrol birimimize iletilecek olup, incelendikten sonra tarafınıza dönüş yapılacaktır. Ayrıca Sleepy Tüketici Destek Merkezi’mizde görev alan arkadaşlarımız, şikayetinizle ilgili olarak daha detaylı bilgi almak için 0 850 644 55 00 numaralı danışma hattımızdan sizinle irtibata geçeceklerdir. Sleepy olarak Sağlıklı Günler dileriz. Sleepy Tüketici Destek Merkezi 0 850 644 55 00 #HepDahaİyisi

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler