Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Skechers Markada Yaşadığımız Kaçıncı Sorun!

Yeliz
31 Mart 2023 12:03
733

Yaklaşık 6 ay önce 7 yaşındaki oğluma mallof İstanbul AVM'de bulunan Boyner mağazasından Skechers marka kışlık bot aldım. Ancak 3 aylık kullanımda bot soyulmaya başladı. Burun kısmı olsa kullanıcı kaynaklı hata deseler yine anlarım, orta yerinden soyuluyor bot. Değişim için ayakkabıyı mağazaya götürdük ancak kabul edilmedi, olduğu gibi iade ettiler bize. 1400 TL vermiş olduğum botu ancak 3 ay kullanabildik. Bota bakınca sanırsınız ki 3 yıl giyilmiş. Skechers alışverişlerimizde sürekli bu sorunu yaşıyoruz, değişim talebime ivedilikle olumlu cevap bekliyorum. 3 ayda bir ayakkabı kullanıcı kaynaklı orta yerinden soyulamaz hem de iki çifti de. Bunu asla kabul etmeyeceğiz.

Gelişme
Gelişme

12 Nisan 2023 10:18

@Skechers marka ayakkabı/bot almayın! Aldırmayın!

Kasım 2022'de aldığım ve 7 yaşındaki çocuğumun epi topu 3 ay giyebildiği Skechers marka botu, orta kısımlardan soyulmaya başladığı için ürünü aldığımız Mall Of İstanbul'daki Boyner mağazasına değişim talebimiz ile bıraktık. Mağazadan tarafımıza kesinlikle dönüş yapılmadı. Mağazayı aradığımızda ise inceleme sonucu değişim talebimizin kabul edilmediği belirtildi. Sonrasın Şikayetvar'dan şikayet talebimi ilettim. Dönüş yaptıkları mailde botun uzun süre sıvıya maruz kaldığı belirtilerek herhangi bir değişim yapılmayacağı belirtilmiş. Öncelikle bot yıkanmaz,3-4 aylık bir bot hiç yıkanmaz. İstanbul'da ikamet ediyoruz malumunuz bir kışta yaşamadık bu yıl. Bu bahanelere çocuk inanmaz. Tüketici Hakları'na kadar gideceğim.

Öncelikle müşterisinin arkasında durmayan @Mall Of İstanbul Boyner mağazasından ve Ürününün arkasında durmayan bu dandik markadan @Skechers asla alışveriş yapmayacağım.

Ek
31 Mart 2023 12:27 (Şikayetten 23 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Vaktinizi ayırarak konunun tarafımıza ulaşmasını sağladığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili araştırmalarımızı başlattık, gün içinde sizinle iletişime geçeceğiz. Skechers Müşteri İletişim Merkezi

Yeliz
03 Nisan 2023 09:32

Merhaba, tarafıma yapılan bir arama henüz olmadı. Şikayetimin son durumunu öğrenebilir miyiz. Mağazadan da henüz aramadılar.

Yeliz
09 Nisan 2023 20:18

Merhaba, Gün içerisinde dönüş yapacağınızı belirtiniz ancak şikayet yazdığım tarihten bugüne tarafıma arama yapılmadı. Buradan yazdığım halde de yine dönüş olmadı. Aramayı düşünüyor musunuz?

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Nurcan

1 yıl önce 2500 TL'ye spor ayakkabı aldım markaya güvendiğim için tereddüt etmeden aldım ne yazık ki ancak 7 ya da 8 ay kullanabildim sol tekinde dikişte açılmalar gerçekleşti ürünü değişim için geri götürdüğüm de üretim hatası yok denildi pardon da ben mi yanlışım pazardan 300 TL'ye aldığım ürün beni 3 yıl götürürken böyle markasi bilinen bir ürün beni nasıl bir götürmez sizden rica ediyorum mağduriyetim giderilsin

Benzer Şikayetler

1

Skechers Defolu Ayakkabının Tamiri Ya Da Yenisini Talep Ederim

Deniz
01 Temmuz 17:03
115
1

Skechers Paramın İadesini İstiyorum

Hülya
07 Mayıs 16:36
180
Skechers Paramın İadesini İstiyorum
Skechers Paramın İadesini İstiyorum
1

Skechers Spor Ayakkabı Deformasyonu Ve Müşteri Hizmetleri Şikayeti

Umit
01 Nisan 13:42
213
Skechers Spor Ayakkabı Deformasyonu Ve Müşteri Hizmetleri Şikayeti
Benzer Şikayet Yaz