Visit Xolvie, to read complaints and reviews, or file yours.
Skechers ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ömer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
1 Destekçi

Skechers Ayakkabı Garanti Şartlarında Müşteri Aleyhine Karar Veriyor!

1.174görüntüleme
Ömer
Ömer 09 Ağustos 18:38

30.10.2022 tarihinde Balıkesir Koray Spor ® mağazasından almış olduğum Skechers marka 51591-bkgy ürün kodlu ayakkabının yan tarafından özellikle sağ tarafından dikiş kısmından sökülüp yırtılmıştır. Ayakkabıyı Koray Spor vasıtasıyla tüketici şikayet formu düzenleyip 18.07.2022 tarihinde incelenmesi için firmaya yollanmıştır, firma inceleme sonucunda kullanıcı hatası deyip ret kararı vermiştir, Ayakkabıyı sadece yürüyüş amaçlı kullandım, sportif hiçbir aktivitede kullanmadım, kışın karda hiç kullanmadım, yağışlı günlerde de kullanmamaya dikkat ettim, darbe veya herhangi bir yere de sürtmedim kesinlikle, ayakkabının su itici, su emmeme özelliğinde var, ret kararını neye göre verdiklerini de müşteri hizmetlerini aradığımda söyleyemiyorlar, Bana yazılı olarak ret gerekçelerini söylemelerini istediğimde bunun mümkün olmayacağını söyleyip kullanıcı hatası diyorlar, bu işin peşini bırakmayacağım Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım kanuni ® yollardan vermiş oldukları bu kararı düzeltip hakkımı sonuna kadar arayacağım, ürünü sat ama sattığın ürünün arkasında durma böyle bir dünya yok, Ayakkabı rahat diye kızıma, anneme, babama, kardeşime de bu marka ayakkabı almıştım, bundan sonra almak mı mağazanın kapından bile geçmem. Bir dünya para ver 7-8 ayda ayakkabı deforme olsun, benim paraya ihtiyacım yok, yapılan haksızlığa itirazım var, ürünü satıp arkasında durmuyorlar, böyle yapmaya devam ederlerse kendileri kaybeder! Ben bu konuda haklı olduğumu düşündüğüm için yasal yollara başvuracağım.

Skechers Logo
Skechers10 Ağustos 09:07
Ömer
Ömer11 Ağustos 17:41

Gün içerisinde aranacaksınız deyip kaç gündür aramadınız, şikayetime vermiş olduğunuz cevap klişeleşmiş cümlelerle çözümle ilgisi olmayan kalıpla yazılmış, böyle kurumsallık olmaz, müşteri memnuniyeti satış sonrasında sizi bağlamıyor anlaşılan, kanuni yollardan hakkımı arayacağım.

Ömer
Ömer11 Ağustos 19:39

Ne araması başlatmışsınız? Red verip aldığım mağazaya yollamışsınız çoktan, dürüst olun, en ucuz ayakkabı bile 7-8 ayda dikişlerinden sökülmez, markanızın adı var, ayakkabîlarınızın giyimi rahat maalesef kalitesiz, şimdi Tüketici Hakem Heyeti'ne baş vuracağım, bakalım o zaman ne yapacaksınız.!

  • profile
1 Destekçi
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum