15 Ekim 2016

Skechers İki Aylık Ayakkabı Hatasına Çözüm Bulmak İstemiyor...

Adı geçen markadan 300 TL'ye alınmış olan ayakkabının sadece 2 ay bile geçmeden iç hasar kısmında yırtılma meydana gelmiştir. Ayakkabının rahatlığı insana aldatıcı gelebiliyor. Ancak dayanaklılık konusunda başarısızlar. Hele ki kendi hatalarından kaynaklanan bir sorunu çözmek konusunda daha da başarısızlar. 2 ay içerisinde haftada birkaç gün ve çok kullanma süresi olmamasına rağmen dahi böyle bir sıkıntısının çıkması, üstüne de bu durumdan şikayet eden azımsanmayacak sayıda insanın olması markaya olan güvenimi fazlasıyla sarsmıştır. Kaliteli başka marka olan spor ayakkabılarda 6-7 yılda bile bu sıkıntıya henüz denk gelmedim. Ayakkabının incelenmesi sonucunda gelen geri bildirimde ise, sorunun tüketici kaynaklı olduğu ve mağazadan geri alabileceğimiz belirtilmiştir. Şimdiki aşamada bizim yapacağımız ise Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurmak olacaktır.

Ozan 367 Okunma

Cevaplar

  • Ozan04 Aralık 2017

    Dalga mı geçiyorsunuz siz! Üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçmiş şimdi cevap vermişiniz. Ama gerek kalmadı. Çünkü hakkımızı "Tüketici Hakem Heyeti"nde aradık ve sizin kusur yok dediğiniz ürünün para iadesi gerçekleşti. Buradan herkese de tavsiyem haklarını sonuna kadar arasınlar.

  • Skechers Temsilcisi30 Kasım 2017

    Değerli Müşterimiz, Kullanılmış ürünlerin tamamının değişim/iade işlemlerinde inceleme sonucundaki karara göre aksiyon alınmaktadır. İnceleme yasal süreci 21 iş günüdür. Ürün, satın alınan bayii/mağaza aracılığı ile inceleme formu doldurularak, ürüne ait fatura ile birlikte incelenmek üzere birime gönderilir. Firmamızda inceleme işlemi ürünün, birime ulaştığı günü takiben 2 gün içerisinde gerçekleşip karar onay ise mağazanın sorgusu ile bilgi verilmektedir. Üretimden kaynaklı bir hata bulunamamış ise incelenmiş ürün içinde inceleme raporu sunularak mağazaya kargo edilmektedir. Şikayetinizi yenileyebilir, tekrar incelemeye sunabilirsiniz. Ürünlerimizde 1 yıla kadar yaşanılan üretim hataları tespitinde koşulsuz değişim, iade sunmaktayız. Görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İnceleme Departmanı Adres ; Ulustrans Hadımköy Antreposu (MİRA) Ömerli Mahallesi Kazan Sokak 14.Cadde No.22 Hadımköy – Arnavutköy / İstanbul Müşteri Hizmetleri : 0 850 488 02 00 Saygılarımızla, Skechers Türkiye

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön