18 Aralık 2013
Yorum Yap
#2180189

Sinpaş Yapı'da Muhatap Dahi Bulamıyorum!

Sinpaş'tan 1 yıl önce yeni daire teslim aldım. Dairemin tesisatında sorun oldu. Sinpaş sorunun dekarasyondan olduğunu söyleyerek, ev sahibinin sorumluluğunda olduğunu iletti. Dekorasyon firması 3 günlük çalışma ile sorunu buldu ve sorunun Sinpaş' tan kaynaklandığı açığa çıktı, Sinpaş bunu kabul etti ve arızayı 1 haftalık sürede ancak giderebildi. Ancak şimdi bu 3 günlük çalışmanın maliyetini firmaya ödemeyeceğini ve ev sahibinin ödemesi gerektiğini iletiyor.


Hiç bir sorumluluğum olmamasına ve siz çözün denildiği için firmaya dönmeme rağmen, alınan cevap bu. Telefonlar bırakmış olmama rağmen dönüş dahi alamıyorum. Ev alanlar satış sonrasına aman dikkat edin benim gibi mağdur olmayın.

Murat Murat 1.812 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Sinpaş GYO Temsilcisi21 Şubat 2014

    Sn. Müşterimiz, Malumunuz olduğu üzere, Site yönetimi bünyesinde hizmet veren tekniker ,sorunun dekorasyon firmasından kaynaklanmış olabileceğini tarafınıza iletmiştir. Bunun üzerine evinizde dekorasyon firmasınca yapılan tespit sonucunda kusurun yüklenici firmadan kaynaklandığının bilgisini vermiş ve konu, Sinpaş Yapı Teknik danışmanlık servisince giderilmiştir. Dekorasyon firmasının yaptığı çalışmadan Sinpaş Yapı ve Teknik Danışmanlık servisimiz, yapılan tespit sonrasında haberdar olmuştur. Dolayısıyla Site yönetimi ve Teknik danışmanlık servisinin iki ayrı birim olduğunu hatırlatır, daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi tespit için dekorasyon firmasına ödemiş olduğunuz tutarı sigortanızdan karşılayabileceğinizi belirtiriz. Saygılarımızla….

  • Murat16 Şubat 2014

    Bunu kesinlikle kabul etmiyorum, 3 gunluk çalışma tamamen Sinpaş Yapı Teknik Servisin bilgisi dahilindedir, onlar sorunu benim bulmam gerektiğini bildirmişlerdır ve beni yonlendirmişerdir. Yoksa ben neden Kendim sorunu bulmaya çalışayım. Süreci bu cevabınızla Hakem heyetine ardından yasal mercilere taşıyacağımı bildiririm. Saygılarımla

  • Sinpaş GYO Temsilcisi14 Şubat 2014

    Sn. Müşterimiz, Öncelikle Görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Dairenizde karşılaşabileceğiniz teknik sorunlar, Teknik danışmanlık servisimize bildirilmekte, sorunun yapısal kaynaklı olması halinde herhangi bir ücret talep edilmeksizin giderilmektedir. Dekorasyon firmanız tarafından yapılan tespit sonucunda arızanın yüklenici firmadan kaynaklandığı mutabakatına varılmış ve gerekli onarım yaptırılmıştır. Daire içerisinde dekorasyon firmasınca yapılan 3 günlük tespit çalışması, Sinpaş Yapı Teknik Danışmanlık Servisimizin bilgisi dışındadır. Bununla birlikte, konut sigortanızı devreye sokarak, bu bedeli geri alabileceğinizi bildirmek isteriz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler