05 Eylül 2018
#10855177

Sinerji Bilgisayar Tüketici Kanunu'nu Uygulamıyor

Sinerji Bilgisayar'dan ekran kartı almıştım. Arıza yapınca 1 ay kadar önce Asus Türkiye servisine gönderdim. Bana geçen hafta 29.08'de değişim/iade raporu geldi. Bu raporu aldığım yere göndermemi yazmışlardı. Sinerji'nin servisi ile görüştüm. Kargo ücretini benim ödeyeceğimi söylediler. Ben Tüketici Kanunu'nda alıcının hiçbir masrafa girmeden (kargo ücreti vs.) satıcının ödemesi gerektiğini söyledim. Servis görevlisi bayan kanuna rağmen şirket politikalarının böyle olduğunu söyledi. Raporu gönderip değişim istediğimi yazdım.


Arkasından kargo ücreti için sitelerine mesaj yazıp şikayet edeceğimi belirttim. Sözde muhasebe birimlerine ve servise bilgi verip ödeme yapacaklarını yazmalarına rağmen, hesabıma hiçbir şey gelmediği gibi bugün servis departmanı ile görüştüğümde, değişim için raporun başka bir firmaya gönderildiğini, 1 hafta sürebileceğini söylediler. Bu firma vurdumduymaz ve tüketici kanunu'nu uygulamıyorlar. 1 aydır mağdur oldum. Hala mağdur ediyorlar. Buraya da bana bilgi verdiklerini yazacaklarına eminim ama sonuç? Ne yapmışlar?

Mehmet Mehmet 3.946 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet12 Eylül 2018

    Sinerji bilgisayar buraya yazınca kargo ücretini iade etti. Ekran kartı için de bekletmeden 2. Gün gönderdi. Fakat kanunları bilmeyenlere yine aynı şeyi yapacaktır. Kanunları bilmesem ve bastırmsam ben de kargo ücretini cebimden ödeyecektim. Sitelerin prosedürü Tüketici Kanunu'ndan nasıl üstün olabilir?

Ziyaretçi Yorumları