15 Mayıs
#11974582

Sinemia'dan Bilet Alamama Durumu!

Size defalarca mail atmama rağmen gelen cevap ''kaydınız alındı'' dışında değil. Çözüm noktasında 4 gün geçmesine rağmen gelen bir mail yok. Bu konuda lütfen bir çözüm sunun. Zaten son bir aydır yaşanılan kullanım problemleri yüzünden mağdur durumdayım. Gişede bilet alamadığım zaman gişe görevlisine sordum. ''Sinemia bilet alımında problemler oluyor mu diye'' gişe görevlisi de son 1 aydır problemler yaşandığını ve insanların çok kızdığını ve bir çoğu iptal etmeyi düşündüğünü ifade ettiler dedi. Ayrıca kendileri de bu konudan muzdarip çünkü sürekli tartışma çıktığını ve kendilerinden kaynaklı olmadığını söylemelerine rağmen. Bu yüzden problemlerin bir an önce çözülmesi gerekiyor.


Size daha önce bahsettim cihaza uygulama kuramama (kurma hakkı kalmadığı) sorunumun bir an önce çözülmesini talep ediyorum. Geçen yıl çok daha iyiydiniz. Herhangi bir problem yaşamadan bilet alıyorduk. Özellikle bu katkı payı almalar ve yeni güncellemelerden sonra uygulama sürekli hata vermeye ve bilet alamadığımız için bizi mağdur etmektedir. Ayrıca Sinemia üyelik aidatı dışında bilet alırken katkı payı altında 1,99-4,99 TL arasında ilave ücret alınması da mantıklı değildir. Çünkü 1 yıllık üyelik yaptırdığımda bunun dışında bir ücret ödemeyeceğim ifade edilmişti. Şu anda yıllık üyelik yaptırdığım içinde iptal edemiyorum. Çünkü ödediğiniz ücret yanıyor. Sinemia kendisini öyle garantiye almış ki bizler açısından olumlu hiçbir şey yok.


Sorunlar;
1- Cihaza uygulama kuramama
2- Katkı payı ödemesi yaparken hata vermesi
3- Check-in yaptıktan sonra gişede bilet alırken bilet vermemesi
4- Uygulama bilet alırken gereksiz ve zaman kaybına yol açan ve stres yapan reklamların çıkması.


Telefonda uygulama güncellemesi yaptı. Tekrar giriş yaptığımda 1 uygulama kurma hakkı kaldı dedi. Bilet alamama yüzünden başka bir cihazda denedim yine bilet alamadım. Tekrar telefonuma uygulamayı kurmak istediğimde hakkımın kalmadığını yazdı. Sizden kaynaklı sebeplerle (bilet alamama, hata vermesi, güncelleme gibi) tekrar kurmak zorunda kaldığım için şimdi tekrar kuramıyorum. Ben yıllık üyelik yaptırmıştım. Bu hakkımı şu anda kullanamıyorum.
Bu konuda bana yardımcı olmanızı ve kullanım hakkı tanımanızı talep ediyorum.
Zaten birçok sorun yaşamaktayım. Bir de üstüne bu geldi.

Muharrem Muharrem 814 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler