Silverline Teslimat Sorunu

Selçuk Selçuk10 Eylül 16:26

Ben bu kadar saçma sapan bir marka bu kadar saçma sapan bir işleyiş görmedim. Eski bir Silverline çalışanı olduğumdan, yüklü miktarda bir alışveriş yapacağım için bari eskiden ekmek yediğim firmadan yapayım mantığı ile yaptığım alışveriş bir kabusa dönüştü. Şöyle ki 17.7.2020 tarihinde Beylikdüzü Migros AVM içindeki Silverline mağazasından yaptığım 14 bin tl değerindeki alışverişim ( buzdolabı, bulaşık mak, davlumbaz, ocak, fırın) sevkiyatını istediğim tarihten 1.5 ay sonra bana ulaştı. Şu an evim müsait değil ben size haber verdiğimde sevkiyatını yapar mısınız dediğimde tabii ki biz ürünlerinizi buradaki depoda muhafaza eder istediğinizde de sevkiyatını yaparız dendi. Ürünlerin sevkiyatının yapılmasını belirtmek için mağazaya gittiğimde öğrendim ki aldığım ürünler satılmış ve tekrar bir temin süresi beklemeye başladım. Buzdolabını bulduk, fırını arıyoruz, davlumbazı bulduk şunu arıyoruz diye sürekli bir oyalama süreci olarak 1 ay daha bekledim. Alışveriş yaparken özellikle belirttiğim fırının düğmeleri ayarlandıktan sonra içeri girsin diye özellikle belirttim. Ürün temini için sürekli gidip bilgi alırken bana size istediğiniz üründen bir üst modeli veriyoruz düğmesi içeri giriyor demez mi bir de. İstediğim özelliği bana lütfetmiş gibi konuşuyorlar bir de. Neyse tamam dedim bozmayayım. 

Ocağı alırken de özellikle gidip cam ocak istiyorum her tarafı cam olsun yani doğal gazlı değil elektrikli Ocak olsun diye 100 kere belirtmeme rağmen yine de gidip faturaya doğal gazlı ocak eklemişler. Ürün temin süresi ilerlerken ürün modellerini internette araştırırken bir de baktım ki Ocak doğal gazlı. Gittim özellikle bunu istediğimi belirttim yine bunu yazmışsın, bir yanlışlık olmuş dendi yine. Üste 700 TL mi 800 mü tam hatırlamıyorum bir tutar daha ödedim. Neyse uzun süre sonra buzdolabı geldi diğer eşyalar yine ortada yok. Yok depo bize böyle dedi böyle yaptı, hep depomun suçu. Ya arkadaş banane sizin deponuzdan beni bağlamayan olaylara beni niye dahil ediyorsun? Neyse şöyle böyle zar zor ürünleri getirdiler, bu sefer de istediğim ocak kırık çıktı. Gittim mağazaya yok değişimi onaylanacak yok servis değiştirecek yine bir bekleme sürecine daha girdik pazartesi günü çarşamba kesin, çarşamba geliyor cuma kesin, cuma geliyor pazartesi kesin. Böyle saçma sapan bir döngüye girdik. En son dedim ki kardeşim ben elektrikli ocaktan vazgeçtim deponuzda ne varsa gönderin aradaki tutarı da ödersiniz. Tamam dediler, akşamı abi aldığın Ocak geldi dediler. Fakat yine gelmemiş:)

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Selçuk 12 Eylül 10:15

Çözümü kendim yarattım. İade ederseniz yüzde on gibi bir kesinti olur gibi hiçbir yasal dayanağı olmayan uygulama yaptıklarından, ben de ellerinde ki doğal gazlı olacakla değiştirip aradaki fark olan 700 TL mi geri aldım.

Silverline Logo Silverline 10 Eylül 16:56

Şikayetinizle ilgili gerekli işlemler başlatılmıştır. İlginize teşekkür eder, Sağlıklı mutlu günler dileriz. SİLVERLİNE AŞ. MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 4 758 servis.silverline.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler