Silverline ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Silverline Ocak Çok Büyük Sıkıntı Çıkardı

3.511görüntüleme
Özlem
Özlem 23 Kasım 2020 21:55

Yeni taşındığımız evde, firmanın koyduğu ankastre Silverline, ocak, fırın davlumbaz üçlüsü var. Fırın ve ocağı çalıştırdık fırında bir sıkıntı yoktu ama ocak çok büyük sıkıntı çıkardı. 29 ekimden beri ocağı her çalıştırmamızda ilk 10-15 dakika arası normal çalışma prensibinde devam edip sonra birden bire tamamen sönüp 30-40-60 dakika gelmiyor. Bunu her seferinde yaşayınca servis çağırdık, 5.11.2020 de gelen servise çektiğimiz video ve görüntüleri gösterdik, anlattık durumu kendisi yanımızda yaktı 1 bardak suyu 10 dakika da kaynattı ve sorun yok deyip bizim söylediklerimize inanmayıp, bunun çalışma prensibi bu, öyle aşure filan yapamazsınız bu ocakta dedi ve gitti. 2 gün sonra (7.11.2020) yine çağırdık servisi Çünkü problem devam ediyordu, onlara da çektiğimiz video görüntüleri gösterdik ve kendilerinin yanında zaten en yüksek ayarda açık olan ocak 15 dakika hiç çalışmadı. Bu arkadaşlar ilk gruptan farklı olup anakartın değişmesi gerektiğini söylediler. Ayın 7 sinde gelen servisçi arkadaşlar 1 hafta içinde bize geleceklerini söylediler, ve hiç ses çıkmadı, ben aradım geleceğiz dediler ve yine ses yok ve sonunda 20.11. De geldiler ve yanlış kartı getirmişler deyip gittiler ve ertesi gün geleceklerini söylediler. Aradan 3 gün geçti hala ses yok. 16 gündür ocağımız yapılacak diye bekliyoruz, fırın değil, bulaşık değil, çamaşır değil, TV değil, yemek pişen ocak! Apartmanımızda bizim gibi sorun yaşayan bir sürü ev var ve bir kısmı tüp almak zorunda kalmışlar. Bizde mutfağı tüp kullanabilecek bir düzeneğe sokmayı ya da başka bir marka alıp takmayı düşünüyoruz.

Tamamen yerli sermaye ve üretim olan Silverline markasını, gururla insanlara tavsiye etmek, almak, aldırmak isterdim. İlk defa tanıştığım marka hem kalite hem servis anlamında sınıfta kaldı. Teknik arızayı kesinlikle kabullenebilirdim, - ki daha sıfır üründe çıkması yine normal değil- ama servisin bu denli kötü çalışması da bu markadan uzak durmak anlamında bir geri dönüt oldu bana. Bütün sosyal medya hesaplarımdan da bunu paylaşacağım. Yüklediğim fotolardan çok daha fazlası ve videolar da var.

Bunun için benimle iletişime geçmenize gerek yok. Çok geç kaldınız. Gelip ocağı yapsanız da, sizinle ilgili fikrim değişmeyecek.  

Silverline Logo
Silverline24 Kasım 2020 08:29

Şikayetinizle ilgili gerekli işlemler başlatılmıştır. İlginize teşekkür eder, Sağlıklı mutlu günler dileriz. SİLVERLİNE AŞ. MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 4 758 servis.silverline.com.tr

Özlem
Özlem26 Kasım 2020 20:24

Şikayetimin üzerinden iki gün geçti ve beni kimse aramadı, servisi aradım 26 Kasim da servisin geleceği söylendi. Servis bugün 26 kasımda aksam arıyor ve 20 gün önceden belli olan değişmesi gereken parçanın hala gelmediğini- ki daha önce de parçanın geldiğini takmaya geleceklerini söylemişlerdi- ve cumartesi ancak gelebilceklerini söylediler. Tam bir fiyaskosunuz. Kartal satış sonrası destek biriminizin müdürüyle görüşmek istedim, o da hala beni arayacak... Bizim bu ocak sorunumuz çözülebilir elbette. Satış pazarlama müdürünüz Levent Malkoç bey, maalesef sağladığınız satış sonrası teknik hizmet anlmında sınıfta kaldınız, çok iyi bir referans olabilirdim yerli markamız için ancak böyle olabilecek bir durum görünmüyor. Sorun çözme, teknik servis hizmet süreçlerinizin bütünü bir düzen de gitmeyip, dikkatsiz, ve özensiz bir şekilde yürütülmekte. Ciddi revizyona ve gelişmeye ihtiyacınız var.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler