sta-4-hoverİyi Çözüm

Silverline Kart Hatası Yetkili Teknik Servislerinin Umursamazlığı Ve İlgisizliği

Simge Simge27 Ağustos 13:16

Ayda en fazla 10 defa kulanmış olduğumuz fırının durduk yere kullanmadığımız bir zaman diliminde kartı yanmış bu yüzden fırın çalışmıyor. Yetkili servis ile iletişime geçtik günlerdir bekledik. Onlar ne arıyorlar ne bilgi veriyorlar sürekli sizin aramanız lazım durum hakkında bilgi almak için. Sonunda zar zor gelen teknik servisin taktığı kartta bozuk çıktı. Düşünün yeni gelen kartta bozuk ürün kalitesi şüpheye düşürüyor insanı. Ve bu parça 600 TL civarında şu an için garanti karşılıyor ama garanti bitince neredeyse fırın parasının 3/1 kadar. 

Onca bekle bozuk çıksın yarın yenisini takacağız de bekle bekle ses yok. Sen aramazsan aramıyorlar. Biz aradık gene işte yok elimizde sipariş geçtik tekrar. Ne olacak ki evde görsel güzellik oluşturun diye takmıştı zaten bu ürünü bekleriz. Ya her şeyi geçtim onca bekle uğraş çabala gelen teknik servis elemanı zaten randevunuz yoktu araya sıkıştırdık sizi desin babanıza. Hayır ne yapmam lazımdı acaba günlerdir beklediğim bir parça var randevu nasıl alınıyor öğretin bize bir zahmet.

  • - Görüntüleme
full-star full-star full-star full-star empty-star
4/5

Cevaplar

Silverline Logo Silverline 27 Ağustos 13:17

Şikayetinizle ilgili gerekli işlemler başlatılmıştır. İlginize teşekkür eder, Sağlıklı mutlu günler dileriz. SİLVERLİNE AŞ. MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 4 758 servis.silverline.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler