Silverline ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İlknur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi
  2 Yorum

Silverline Fırın Kapağından Buhar Çıkartıyor

2.915görüntüleme
İlknur
İlknur 14 Kasım 2020 20:33

Yaklaşık 1 ay önce aldığım ankastre fırınım kurulum yapıldığı günden beri kapağının üstünden buhar çıkarıyor. Yağmurlama sistemi kurulsa bu kadar başarılı olamazdı. 1 ayda daha yeni takılan mutfak dolabının kapağı kabardı. Kapaktan aşağıya süzülen sular fırının altında bulunan çekmecelere dökülüyor ve en fazla 1 aya kadar bunlarında üst kapaktan farkı olmayacak. Geçen hafta cumartesi günü servise görüntülerini attım geri dönmedi. Pazartesi günü aradım yemeklerde normal buhar çıkışı, mutfak dolabından kaynaklı olabilir gibi cevaplar verdiler. Ürünü alırken mutfak dolabının yeni yapılacağını, özel bir ölçüsünün olup olmadığını sormuştum. Ürünün standart ölçülerde olduğunu söylediler. 

Teknik çizimini istedim ve bu marangoza verdim. Başka dikkat etmemiz gereken bir husustan bahsedilmedi. Şimdi nasıl dolaptan olabilir deniliyor anlamıyorum. Bu arada aldığım 3 lü setti ve davlumbazın baca çıkışına saç parçası takılacaktı. Halen o saç parçasını bekliyorlarmış, fırına da o parçayı takmak için geldiğimizde bakalım dediler ve 1 haftadır hala gelecekler. Herkes mi Silverline ürün alıyor servis yetişemiyorum. Ya da aynı benim yaşadığım gibi herkesin teknik sıkıntısı çok fazla servis yetişemiyor.

Silverline Logo
Silverline16 Kasım 2020 09:04

Şikayetinizle ilgili gerekli işlemler başlatılmıştır. İlginize teşekkür eder, Sağlıklı mutlu günler dileriz. SİLVERLİNE AŞ. MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 4 758 servis.silverline.com.tr

İlknur
İlknur4 hafta önce

Şikayetten sonra kimse iletişime geçmedi. Kendimiz ürünü aldığımız satıcı firma ile iletişime geçtik. Süreçte tek ilgili kişi satıcı firma Yavuz Klima idi. Kendisi servisle görüştü. Servis geldi değişim talebi girdi. Sonuç 1 ayı geçti arayan soran yok. Dün tekrar satıcı ile iletişime geçtik sorunu çözeceğini belirtti. Ürünün ismini duymaya tahammülüm yok o kadar soğudum.

  • profile
1 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

İbrahim
İbrahim16 Kasım 2020 20:41
 

Zaman ayarlama düğmesi içine girince zor çıkıyor. Bazen çalışırken fırın duruyor. Servise eşim söylediğinde düğme zamanla düzelir, Fırının durması devam ederse bakarız demişler. Su akıtma şikayeti ise beni çıldırtıyor. Defolu ürün derhal değiştirilme

İbrahim
İbrahim17 Kasım 2020 12:41
 

Kesinlikle ayıplı ürün değiştirilmesini ya da iadesini talep edeceğiz.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler