06 Şubat 2014

Sigortam.net Paramı İade Etmedi ve Özensiz İşlemler Yapıyor.

Sigortam.net ile 2 yıldır aracım ile ilgili sigorta kasko işlemlerini yaptırıyorum. Yapılan işlemlerde özen gösterilmeden ve gelişi güzel poliçe bilgileri ile işlemleri tamamlıyorlar ve ben müşteri olarak defalarca aradıktan sonra poliçede yapılan önemli yanlışlıklar düzeltilmeye çalışılıyor. Son olarak firma temsilcisi ile telefonda sigortanın satın alınması sırasında söylenmiş olan kasko bedelinin %4'lük kısmının 1-2 gün içinde kredi kartıma iade edileceği beyan edilmiştir. Ancak kredi kartımın hesap kesimi gelmiş olmasına rağmen belirtilen tutar hala iadesi edilmemiştir. Durumu defalarca farklı farklı kişilere (firma görevlileri) konuyu anlatmam bir sonuca ulaşmamıştır.

Zafer 447 Okunma

Cevaplar

  • Sigortam.net Temsilcisi18 Şubat 2014

    Müşterimiz Sayın Zafer K. tarafından yapılan şikayet hakkında; Müşterimizin şikayeti incelenmiş olup, konu ile ilgili açıklamalarımız aşağıda yer almaktadır: Müşterimizin iade işlemi gerçekleştirilmiştir ve kendisi konu hakkında bilgilendirilmiştir. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, SİGORTAM.NET SİGORTA ve REASÜRANS BROKERLİK HİZMETLERİ A.Ş.

  • Sigortam.net Temsilcisi10 Şubat 2014

    Müşterimiz Sayın Zafer K. tarafından yapılan şikayet hakkında; Müşterimizin şikayeti incelenmiş olup, müşteri hizmetleri birimimiz konuyu takip etmektedir. En kısa zamanda müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, SİGORTAM.NET SİGORTA ve REASÜRANS BROKERLİK HİZMETLERİ A.Ş. Şirketimiz ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.sigortam.net internet sitemizde yer alan “İletişim” sayfasından, [email protected] adresine e-posta göndererek veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımız’ı arayarak iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön