10 Mayıs 2013

Sigortam.net Bilgi Vermiyorlar!

20 Nisan'da Sigortam.Net kanalıyla Anadolu Sigorta'dan araba için yurt dışı ek teminatı 221.5 TL'ye satın aldım. 22 Nisan'da iptal ettim ve 128 TL geri ödendi. Daha önce aynı işlemi yapan arkadaşlarım 1 hafta için yaklaşık 30 TL kesinti ile paralarını iade aldıklarını söylüyorlar.Ben 2 gün için 100 TL ödedim.

Israrla ve sayısız kez aramam sonucunda Sigortam.Net kesintinin nasıl hesapladıklarını söyleyemeyeceklerini, Anadolu Sigorta'nın bu bilgiyi vermediğini söyledi. Hem fahiş kesinti yapıp, hem de bu konu hakkında müşteriye bilgi vermemeleri kabul edilebilir gibi değil. Hala 2 firmanın kurumsal yapısına ve çözüm bulacaklarına inancım devam ediyor.

Serdar 235 Okunma

Cevaplar

  • Sigortam.net Temsilcisi06 Haziran 2013

    Müşterimiz Sayın Serdar G. tarafından yapılan şikayet hakkında; Müşterimizin şikayeti incelenmiş olup, konu ile ilgili açıklamalarımız aşağıda yer almaktadır: Müşterimiz kasko poliçesine yurt dışı teminatı ekletme talebinde bulunmuştur, bu sebeple müşteri hizmetleri departmanımız tarafından yurt dışı teminatının ekletme süreleri teklif departmanımıza iletilmiştir. Ancak üretim aşamasında tarihlerde hata olmuştur. Müşterimiz de bizden tarihlerin düzeltilmesini talep etmiştir. Operasyon departmanı ve sigorta şirketi arasındaki görüşmeler sonucunda düzeltme talebi olumsuz sonuçlanmıştır. Müşterimizin fazla ödemiş olduğu prim Sigortam.net tarafından kendisine iade edilmiştir. Böyle bir yanlışlığın tekrar yaşanmaması için gerekli önlemler alınmıştır. Müşterimiz konu hakkında bilgilendirilmiştir. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, SİGORTAM.NET SİGORTA ve REASÜRANS BROKERLİK HİZMETLERİ A.Ş.

  • Sigortam.net Temsilcisi10 Mayıs 2013

    Müşterimiz Sayın Serdar G. tarafından yapılan şikayet hakkında; Müşterimizin şikayeti incelenmiş olup, müşteri hizmetleri birimimiz konuyu takip etmektedir. En kısa zamanda müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, SİGORTAM.NET SİGORTA ve REASÜRANS BROKERLİK HİZMETLERİ A.Ş. Şirketimiz ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.sigortam.net internet sitemizde yer alan “İletişim” sayfasından, [email protected] adresine e-posta göndererek veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımız’ı arayarak iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön