29 Temmuz 2018
Yorum Yap
#10720932

Yine Siemens Kronik F57 Arızası

Siemens marka s10. 46 (wm10s460tr/04) model çamaşır makinesi motoru ve motor kartı arızası. 2010 yılında alıp garantisini uzatarak 2017 yılı yaptığım çamaşır makinesi garantisini bir ay sonra yukarıda belirttiğim arızayı verdi. Servis çağırdık bu arıza var yaklaşık 750 TL ücreti dediler. 1 yıl sonra şikayet var sitesinde bu arızanın kronikleşmiş bir arıza olduğunu gördüm.


Sikayetvar sitesinde gördüğüme göre Siemens firması kimi müşterilerine indirim teklif etmiş, kimi müşterilere ücretsiz parça değişimi teklif etmiş.Sikayetvar sitesinde görmesem bu arızanın kronikleşmiş arıza olduğunu bilemezdim. Siemens hem pahalıdır, hem yedek parçası pahalıdır, hem de müşterilerine adaletsizce farklı farklı indirim politikaları uygulamaktadır. Bu markayı ve ürünlerini şikayet ediyorum.

Uğur Uğur 2.784 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Uğur29 Temmuz 2018

    Siemens arizanin kronik olduğunu düşünmüyor, tekrar servis gönderelim dediler. Zaten ariza belli (f57). Servis gelse ne yapacak acaba. hızlı dönüş yapıldı çözüm sunulmadi.

  • Siemens Temsilcisi29 Temmuz 2018

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 66 88 Siemens Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.siemens-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, SIEMENS İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları