17 Nisan
Yorum Yap
#11856186

Siemens'in Yüksek Ek Garanti Ücretleri!

Geçenlerde kurulumu yapılan buzdolabıma 2 yıllık ek garanti için 289, 4 yıllık için 680 lira talep edildi. 1 ay sonra ek garanti yaptırırsak ücretlerin artacağını duyduğumuzdan fazla düşünemeden bir karar verip 2 yıllık garanti aldık. Lakin daha sonradan 4 yıllık garantinin aslında 569 lira olduğunu öğrendik. Bu tutarsızlığın üzerine ben biraz internette araştırma yaptım, yaklaşık 3 ay önce ek garanti ücretlerinin bunun yarısı olduğunu okudum. S***, Ar***, B*** gibi diğer firmaları aradığımda ise onlardaki ücretin halen yarı fiyatta olduğunu gördüm. S*** +4 yıl: 249 TL, A*** ve B*** +4 yıl 299 TL istiyor.


Ve bu firmalar ilk 6 ay boyunca bu fiyattan verebiliyor. Siemens'te ek garanti memnuniyeti diğer firmaların iki katı olsa hadi eyvallah diyeceğim de, buradaki şikayetlere bakılırsa ek garanti olmasına rağmen tamir ücretinin talep edildiği pek çok vaka olmuş.


Ayrıca 2 kere yıllık bakım hizmeti için de 300 lira istendi. Siemens'in böyle bir bakım hizmeti sunması iyi de, bunu sadece montaj için geldiklerinde öğrenmemiz ve sadece o an içinde karar verip yaptırabiliyor olmamız bence düpedüz para tuzağıdır. İnsan o 300 lirayı vermeden önce internette araştırıp buna değip değmeyeceğini öğrenebilmelidir. Müşteriye karar verecek zamanı bırakmamanın sebebi nedir?

Celal Celal 362 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Siemens Temsilcisi17 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 66 88 Siemens Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.siemens-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, SIEMENS İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları