21 Ekim 2013

Siemens Bulaşık Makinem 1 Haftada Paslandı!

Yaklaşık 20 gün önce 4 parça ( Ankastre Set üstü ocak , Ankastre Davlumbaz , Ankastre Fırın ve Ankastre Bulaşık Makinesi ) Siemens marka beyaz eşya aldım. Servis 4 parça ürünü bayram öncesi 1 hafta önce kurdu. Yaklaşık 1 hafta kullandığımız bulaşık makinesinin kapak içi "deterjan koyma alanı yüzeyi" 7-8 nokta şeklinde paslandı.


Eğer 1 haftada bu hale gelen makine, 1 ay sonra ne olur ne hale gelir bilmiyorum. Servis için aradığımda birde bana müşteri kaynaklı kullanmaya bağlı ise servis ücreti alırız dediler. Siemens gibi dünya markasının ürünü 1 haftada paslanırken böyle bir şikayet karşısında temsilcinin verdiği cevap bile çok ilginç. Bakalım ne diyecekler.

Fatih 1.213 Okunma

Cevaplar

  • Fatih24 Ekim 2013

    Siemens teknik servisi ürünü incelemek için evimize gelmiştir. Servis elemanı evimizin elektrik şebekesinin topraklama hattından kaynaklanabileceğini söyledi. Bir Bulaşık makinasının içinin pas tutma sürecine yapmış oldukları tespit bizi şaşırttı. Servis yetkilisi topraklama hattımızın değerinin zayıf olduğunu ve onun için makinanın içinin paslandığını belirtti. Hiç bir şekilde mantık kuramadan itiraz etmeden binamızın ve dairemizin elektrik hattının tekrar ölçümünü yatırdık. ( Birde buna ayrıca para verdik ) Değerler normal olup daire içindeki hattımızda da sorun bulunmamakla birlikte dairemizde kaçak akım rölesi mevcuttur. Röle servis elemanına gösterilmiştir. Yani topraklama hattımız kötü olsa kaçak akım rölesi devreye girer ve sigortaları attırır. Yani elektrik enerjisini kullanamazdım. Servisin bu tezini Bolu elektrikçiler odasına sordum ve bir çoğunuz gibi güldüler. Çünkü daire içi topraklama seviyesinin düşük olması gerekirmiş. Elektrik topraklama hattının nasıl makinamın içini pas yapabileceğini sorduğumuzda " Bize eğitimde öyle söylediler" cevabı ile karşılaştık. Bu tezi yüksek elektrik mühendislerine danıştım kimse anlam vermedi. Evimin servisin dediği gibi bir elektrik topraklama hattı sorunu bulunmamaktadır. Topraklama ölçüm cihazı Meger ile ölçülmüş sorunun olmadığı servis ile paylaşılmıştır. Paslı alanların fotoğrafları çekilmiş olup Siemens merkezi ile paylaşıldı. Cihazın saç kalitesi ile ilgili korozyon problemi olduğu aşikardır. Ayrıca Siemens resmi sitesinde Bulaşık makinalarına 10 Yıl PASLANMAZ garantisi verdikleri deklere edilmiştir. Benim cihazım tam 1 aylık ve kapak içi paslanmaya başlamıştır. Siemens'in henüz bana bir dönüşü bulunmamaktadır. Firmadan dönüş sonrası süreci sizlerle paylaşacağım. Siemens firmasından talebim paslı ürünün yenisi ile değişmesi ve ürün iadesi alınması. Not: Siemens bu tezinde devam etmesi durumunda Bolu Elektrik mühendisleri odasındaki arkadaşlarım her türlü desteği vereceklerini deklere ettiler. Ayrıca böyle bir problem olsa 2 ay önce aldığım çamaşır makinasında da aynı sorunun gerçekleşmesi gerekirdi. Servis ilk kurulumda madem böyle bir sorunla karşılaşıyorlar biz tüketiciye hiçbir şekilde “ Topraklama hattınız şu, voltajınız bu olacak” bilgisi vermemiş ve bir ölçümde yapmamıştır. Beyaz Eşya üretim süreçlerini işim gereği çok iyi bildiğimi bilmenizi isterim. Not2 : Sorun çözülmediği için Firmanın çözüm sürecini değerlendirme anketini doldurmuyorum. Sonuç : Ürünümün paslanma sebebi malzeme kalitesi ile ilgili olduğunu düşünmekteyim. ( Aynı düşünceye konuyu paylaştığım diğer marka servisleri de bulunmaktadır.) Siemens servisinin tezini hiçbir şekilde mantıklı açıklaması bulunmamaktadır. Bu konu örnek olup tedarikçisi ile iletişime geçip proses süreçlerinin denetlenmesi gerekmektedir.

  • Siemens Temsilcisi21 Ekim 2013

    Sayın İlgili, Başvurunuz Genel Müdürlüğümüze iletilmiş olup, gerekli işlemler başlatılmıştır. Bilgilerinizi rica ederiz. Saygılarımızla, SIEMENS İletişim Merkezi 444 66 88

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön