15 Şubat
Yorum Yap
#11592321

Siemens Ankastre Fırın Ön Camı Tuz Buz Oldu!

Siemens ankastre fırının ön camı kendiliğinden komple tuz buz oldu. Fırının fişi takılı olmadığı ve çalışmadığı halde bu hale geldi. Allah'tan çocuklar etrafta yoktu yoksa Allah korusun daha kötü sonuçlar olabilirdi.


15.02.2019 tarihinde yetkili servisten gelenler garanti'nin bittiğini kullanıcı hatası olduğunu belirterek 175 TL talep ettiler. Siemens gibi müşteri memnuniyetini ilke edinmiş bir şirketin bizi bu denli mağdur edeceği çok üzücü.


Konuyla alakalı şikayetimi belirtirim ve yapıldıktan sonra yine aynı hatayı vermeyeceği ne malum. Sorun nerede, kullanıcı hatası ise nerede hata yapıyoruz bilgilendirilmek ve mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Mekin Mekin 1.628 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Mekin15 Şubat

    Öncelikle teşekkür ederim ama görüşme neticesinde hiçbir sonuç alamadım. Siemens gibi köklü bir firmaya yakışmadı bu olanlar. Ürettiği fırının arkasında durmadı. Müşteri hizmetleri de çözüm bulamadı. Garantisi bittiği için hiç hatamız olmadığı halde (darbe vs...) neden ücret alındı. Sonuç olarak bir daha Siemens marka hiçbir ürün almayacağım, aldırmayacağım ve kesinlikle tavsiye etmeyeceğim.

  • Siemens Temsilcisi15 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 66 88 Siemens Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.siemens-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, SIEMENS İletişim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları