Toplam çözüm sayısı
..
Siemens Ev Aletleri ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Siemens Ev Aletleri Servisi Güven Vermiyor

3.629görüntüleme
Yasin
Yasin 05 Ocak 14:39

18.12.2020 tarihinde, aldığım ankastre mikro dalga fırının ve ankastre setinin kurulumu Siemens servisi tarafından yapıldı. Filtre sıkıntısı nedeni ile davlumbaz kurulumu kaldı. Servisten gelen arkadaş, çıkarken mikro dalga, ocak ve fırının garantisini başlatmadığını, filtre için tekrar gelindiğinde davlumbaz ile birlikte hepsini başlatacağını söyledi. Görevli arkadaş ayrıldıktan sonra, mikro dalga fırının montaj esnasında görevli tarafından çizildiğini fark ettim. Ancak garantisi başlamadığından davlumbaz montajı esnasında çözebileceğimi düşündüm. 

Sonuçta mikro dalga fırının kurulumu yapılmamış ve garantisi başlamamış görünüyordu. Davlumbaz kurulumu için bir başka servis görevlisi arkadaş geldi ve durumu kendisine ilettim. Görevli arkadaş da mikro dalga fırının garantisinin henüz başlamadığını teyit etti ancak bu durumu müşteri temsilcisi ile görüşmemi söyledi. Ben de müşteri temsilcisi ile görevli arkadaş gittikten sonra görüştüm. Onlar da garantinin başlatılmadığını, durumu servisten gelen arkadaşlara belirterek tespit yapılması gerektiğini söylediler. Ben de her ihtimale karşılık, şikayet kaydı oluşturulmasını talep ettim.

Bu arada davlumbaz kurulumu, filtre isteği servise bildirilmediği için yine kaldı ve 26.12.2020 tarihinde yine bir başka servis görevlisi arkadaş geldi. Durumu ilettim. Kendilerinin yapabileceği Herhangi bir şeyin olmadığını müşteri temsilcisi ile görüşmem gerektiğini söyledi. Bu arada mikro dalga fırının seri numarasını alan aynı servis görevlisi arkadaş bana garantinin 18.12.2020 tarihinde başlatıldığını söyledi. Yani ben ürünü 8 gündür kullanıyor olarak görünüyordum.

İyi de, garanti madem başlatıldı, neden bana garanti belgesi teslim edilmedi? Neden bunca zaman oyalandım Siemens tarafından. Bu, Siemens den aldığım ilk ürün değil. Süreci çok iyi biliyorum.

Servis, kurulumu yapar ve anında garanti belgesini teslim eder. Ancak malum, benim belgem kurulumu yapan servis görevlisi tarafından verilmedi, çünkü o tarihte başlatılmamıştı!

Bugün 5 Ocak 2021. Müşteri temsilcileri ile bugüne kadar yaptığım görüşmelere rağmen hala bir netice elde edemedim!

Şikayetim üzerine garantinin sessiz sedasız başlatılmasını kesinlikle kabul etmiyorum.!

Burada kesinlikle bir art niyet olduğunu düşünüyorum ve ben hala sorunumun Siemens tarafından çözülmesi bekliyorum.

Gerekirse Hakem Heyeti'ne başvurarak, yasal yollardan hakkımı arayacağım.!

Siemens Ev Aletleri Logo
Siemens Ev Aletleri05 Ocak 15:17

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 66 88 Siemens Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.siemens-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, SIEMENS İletişim Merkezi

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler