Siemens Ev Aletleri Satış Var - Ürün Yok.

Azra Azra 05 Ağustos 15:26

Siemens Optimum'dan almış aldığımız derin dondurucunun inşaatımızın bitişine göre ileri tarihte teslim edilmesini istedik. Ödeme yaptık ancak teslim tarihinde ürünün stoklarda olmadığı söylendi. Mutfağımız bu ürüne göre yapıldığı için para iadesi bile bizi sıkıntıya sokacak bir durum. Siemens markasına güvendik, mağdur olduk.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Azra 05 Ağustos 17:28

Şaşkınlık içindeyim, - Siz ürünü bayiden almışsınız, biz genel müdürlüğüz dediler. Pardon ama biz ürünü Siemens'den aldık, bayi sizin bayiniz değil mi diye sordum... (Ne gereksiz ve sevimsiz bir yaklaşım tarzı) - İleri tarihli teslimatlarda biz bir şey yapamıyoruz dediler. Bayinizin sattığı ürünün teslim edilmemesi derdiniz değilse, üstü kalsın dostum, sorry! Almanlar da oryantal yapmayı iyi öğrenmiş... Çözüm yoksa özür dileyin geçin. Bu tür söylemlere gerek yok gerçekten. Bayiden aldım, ileri tarihli aldım diye ben kendimi mi suçlayayım şimdi?

Siemens Ev Aletleri Logo Siemens Ev Aletleri 05 Ağustos 16:21

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 66 88 Siemens Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.siemens-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, SIEMENS İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler