Toplam çözüm sayısı
..
Siemens Ev Aletleri ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Erkan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

Siemens Ev Aletleri Cam Ocakta Çizik,çatlama Ve Izgaralarında Boya Atma Sorunu

8.064görüntüleme
Erkan
Erkan 17 Aralık 2020 20:58
Siemens Ev Aletleri Cam Ocakta Çizik,çatlama Ve Izgaralarında Boya Atma Sorunu
Siemens Ev Aletleri Cam Ocakta Çizik,çatlama Ve Izgaralarında Boya Atma Sorunu
Siemens Ev Aletleri Cam Ocakta Çizik,çatlama Ve Izgaralarında Boya Atma Sorunu
+4

27.11.2020'de Eskişehir'de Siemens yetkili bayisinden (Doyuk) ankastre set (cam ocak-fırın-davlumbaz) aldık. Ürünler teslim edilerek montajı yapıldı. Normal bir yoğunlukta ve dikkatle kullanılan cam ocakta, yaklaşık 15 gün içinde tüm ızgaralarında boya atmaları-soyulmalar oldu. 

Ayrıca cam ocak üzerinde küçük çizikler şeklinde çatlaklar oluştu. Servis çağırdık. Servis sorunun ürün kaynaklı olmadığını söyledi. Müşteri hizmetlerini aradık. 24 saat içinde dönüş yapılacağı söylendi. Dönüş olmadı. Birkaç gün sonra tekrar aradık, dönüş yapılacağı söylendi ama yine dönüş yapılmadı. Birkaç gün sonra tekrar aradık, yine dönüş yapılacağı söylendi ancak hala herhangi bir dönüş yok. Sürekli not alıp dönüş yapacağız deniyor ancak ilgilenen yok.

Asla herhangi bir darbe almayan, normal yoğunlukta ve dikkatle kullanılan Siemens marka cam ocakta, 15 gün içinde, böyle bir sorun çıktı ve müşteri hizmetlerinde çözüm anlamında ilgi-alaka sıfır. Siemens markasına güvenerek aldık. Böyle bir markadan böyle bir sorun asla beklemezdik. Bir daha asla Siemens ürünlerini almam. Sadece ocak değil, tüm ankastre seti iade etmek için, Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım.

Gelişme
Gelişme

1 gün önce

Müşteri hizmetlerini arayarak ve 17 Aralık 2020'de de sikayetvar.com üzerinden şikayetimi Siemens'e ilettim. Daha sonra müşteri hizmetlerini değişik tarihlerde tekrar tekrar da aradım. Siemens müşteri hizmetleri durumu incelediklerini, geri dönüş yapacaklarını söylediler ancak aylar geçmesine rağmen çözüm anlamında hiçbir gelişme yok. Ana mağduriyetimizi çözmek bir yana, müşteri hizmetleri bilgi vereceğiz denmesine rağmen gelişmeleri bildirmek üzere geri dönüş bile yapmıyor. Bir daha asla Siemens marka ürün almayacağım. Müşteri iletişimi ve memnuniyeti sıfır.

Siemens Ev Aletleri Logo
Siemens Ev Aletleri18 Aralık 2020 09:57

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 66 88 Siemens Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.siemens-home.com’dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da [email protected] mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla, SIEMENS İletişim Merkezi

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler