Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
2

Siemens Ev Aletleri Buzdolabı Mağduriyeti

İsa
19 Şubat 11:12
246

Garanti kapsamında olan kg56nvw30 model numaralı Siemens marka buzdolabımın içinin terleme yaptığını fark ettim ve servisi çağırdım. Buzdolabımın 2023 yılının 10. Ayında servis tarafından kapı contası değişimi gerçekleşti. Yaklaşık 2 ay sonra +4 bölümünün dolaptaki ürünlerini dondurduğunu fark ederek 15.01.2024 tarihinde servis talebinde bulunduk. Servis verilen gün ve saatinde gelerek buzdolabının dondurma işini tespit etmek için işlem başlattılar. Tespit işleminden sonra bir parça değişimi yapıldı. Parça değişimi ile maalesef sorun çözülmedi. Bunun üzerine 4 adet parça değişim daha yapıldı. Bu parça değişimleri sonucunda değiştirilen termostatın görevini yapmadığını yerine iyileştirilmiş termostat takılacağını sorunun çözüleceğini genel merkezden bildirildi. Yaklaşık 1 hafta sonra değişen termostatın yerine iyileştirmiş termostat takılarak tekrar işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek için 3 günlük takip cihazı teknik servis tarafından bırakıldı. Değiştirilen iyileştirilmiş termostatında görevini yapmadığı dolabın tekrar dondurma işlemini yaptığı servis tarafından tespit edildi. Bunun üzerine genel müdürlükten aranarak uzman bir personel görevlendirdiklerini bu personelin gelerek servisin yapmış olduğu işleri kontrol edeceğini bunun sonucunda bir karar vereceklerini söylediler. Bunun üzerine tamir sürecinin uzamasından dolayı ikame bir dolap istedim. Fakat ikame dolap vermediler. Halen arızalı dolabı kullanmaktayım. Servisin ve servisin yaptığı işleri kontrole gelen uzman teknisyenin tutmuş olduğu evraklar maalesef tarafıma verilmedi. Müşteri hizmetlerini arayarak bu evrakları talep ettim. Bütün aramalarım ve yapılan işlemler genel müdürlükte kayıt altında olduğunu bildirdiler. Tamir süreci uzadığından dolayı her hafta cumartesi almış olduğum sebze ve meyve ürünlerinin yanında gıda ürünleri de donduğundan dolayı çöpe atıldı.

16 Şubat 2024 tarihinde cep telefonuma ürününüz ücretli değişime alınacaktır. Modeli bayide görüp onay vermeniz durumunda ödenecek tutar 30.000 bin tl. Şeklinde bir mesaj atarak değişim için benden para talep ettiler. Bunun üzerine müşteri hizmetlerini arayarak garanti kapsamında olan dolabımın değişimi için neden para talebinde bulunduklarını sordum. Dolabımın tamir edilmesini talep ettim. Gerek genel müdürlük gerekse gelen teknisyen ekip tamirinin mümkün olmadığını söylediler. Garanti kapsamında olan buzdolabımın tamir edilememesi dünya markası olan Siemens’ in sorunu iken bedelli değişim talep etmelerini etik bulmadım.

Siemens Ev Aletleri Buzdolabı Mağduriyeti
19 Şubat 11:20 (Şikayetten 8 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla, SIEMENS İletişim Merkezi

İsa
23 Şubat 13:06

Öncelikle Şikayetvar internet sitesine sorunumun çözümü aşamasındaki ilgileri için teşekkür ederim. Sitenize yazdıktan sonra mesajla ve telefonla hemen dönüş yapıldı. Garanti kapsamında tamir edilemeyip 30.000 TL bedel karşılığında değişim yapılması istenmişti. İskonto yapılarak 28.000 TL. Düşüldü. Bedelsiz değişim talebime karşılık 7.500 TL'ye düşülerek 48 saat süre tanındı ve bunu kabul etmek zorunda kaldım. Parayı yatırdım. Buzdolabı geldi. Alo 175 i arayarak bu durumu anlattım. Bana garanti ve Ek garanti şartlarını okumamı söylediler. Siemens’in internet sitesine girerek Garanti şartlarını okudum. Ve şöyle yazıyordu. Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi durumlarında; tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkan varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcı'dan talep edilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Yazıldığı halde benim talebim olan ayıpsız misli ile bedelsiz değişim isteğimi göz ardı etmiştir. Bu süreçte müşteri temsilcisi sorunun çözülmesinden ziyade sorunun çözülmemesi için her türlü zorluğu barikat gibi önüme koymuştur. Gerek üslup gerekse tüketici haklarını korumaktan ziyade sanki müşteri temsilcisi değil de Firma temsilcisi gibi davranmıştır. Tüketicinin haklarını göz ardı etmiştir. Garanti kapsamında arızalanıp tamir edilemeyen Buzdolabı değişimi için 7.500 TL nin tarafımdan haksızca alınmıştır. Bu durum tüketici olarak beni üzmüş olup Dünya markası Siemens hakkındaki düşüncelerimi olumsuz etkilemiştir.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz