Toplam çözüm sayısı
..
Shipentegra ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Salih'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
2 Destekçi

Yeni karşılaştırma

ile

Shipentegra Çift Taraflı Oynama Ve Sadece Gönderi Ücreti İle İlgilenme Sorunu

707görüntüleme
Salih
Salih 16 Haziran 17:26
Çözüldü Çözüldü
Salih'in Teşekkür Mesajı
“Sorunum çözüldü”

Shipentegra çift taraflı göz boyama ve ürünün sadece kargo ücreti kısmını düşünme sorunu! Ve de çöp olan +10 bin lira 29.03.2021 tarihinde ilk defa Shipentegra ile Amerika'ya ya gıda gönderimi gerçekleştirme girişiminde bulundum. Ürün Shipentegra'ya vardıktan sonra sağ olsunlar acil olmasına rağmen gönderi ücretini ödemem için bekletmişler. Normalde ürünü gönderdikten sonra ücretini hesaba yansıtıyorlar. Neyse dedim ilk sipariş, onlarda kendilerini garantiye alsınlar. Ücretini ödedim ve ürün yola çıktı. Yaklaşık 3 gün sonra ürünün gümrükte kaldığı müjdesini aldım. Aldım derken, yanlış anlaşılma olmasın, Shipentegra'dan bir haber gelmedi tabii ki, ben Fedex ®'in takip no sorgulama kısmından kendim baktım. Shipentegra ile iletişime geçtiğimde bana ürün için fda belgesi istendiği söylendi. Fda'i ürünü gönderirken Shipentegra'ya zaten yollamıştım. Neyse dedim çok yoğunlardır tekrardan yollayayım. Tam 5 gün boyunca her gün Shipentegra'ya ürün için ne yapabilirim ne eksik diye mail attım. Baktım bu iş böyle olmayacak, gönderinin de Amerika'ya varması benim için çok önemli, kendim Amerika Fedex numarasına ulaşıp sorunun ne olduğunu sordum. Telefondaki Fedex yetkilisi sağ olsun yardımcı olmaya çalıştı ve fda ile ilgili herhangi bir sorun olmadığını, gönderi için telefon numarasının eksik olduğu söyledi. Tam sorunun çözülebileceğini düşünürken 2 gün sonra Shipentegra'dan mail aldığımı gördüm. Hayret dedim şimdiye kadar yaşadıklarıma göre bunlar kendilerinden bir şey çözmezler, yoksa gerçekten ilgilenmeye falan mı başladılar. 

Neyse ki maili açtığımda ürünün Türkiye'ye geri geldiği, benim almak için Fedex ile iletişime geçmem gerektiği ve geri gelme ücreti olarak 123 USD borcum olduğu yazıyordu. Bir hayal edin. Gönderi maliyeti sizin için 1000 USD üzerinde, göndermek için 190 dolarda siz ödüyorsunuz. Sorumsuzluktan ve ilgisizlikten gitmediği gibi ürünü geri getirip size 123 USD daha borç çıkarıyorlar. Üründe gıda olduğu için 5 ayda bozulup çöp oluyor. Ne hissederdiniz? Ve daha bitmedi. Shipentegra'yı önerdiğim arkadaşımda aynı sorunu yaşıyor. Tek fark ürün geldikten sonra teveccüh edip ondan iade ücreti almıyorlar. Neden dersiniz? Çünkü onun iade ücreti sadece 13 dolar. 

Herhalde 13 USD den memnuniyet için vazgeçen firma konu 123 USD olunca memnuniyeti rafa kaldırıyor. Zaten gönderemediği gönderi için 190 USD almış bile olsa! Sözün özü cebinizde ticaret yapabileceğiniz 10 bin lira var ama cebinizdeyken canınızı sıkıyor. Yok olsun istiyorsunuz. Doğru adres Shipentegra!

Salih
Salih25 Haziran 12:45

Sorunum çözüldü

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Şikayetvar’ı ziyaret amacınıza dönük tek soruluk anket için 8-10 saniyenizi bize ayırır mısınız?

Benzer Şikayetler