Deprem destek listelerine hızlı erişin!
SGK ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Tuğba sonuçtan hiç memnun değil

SGK Sürekli Değişen Yasalarla, Yönetmeliklerle Haksızlık Yapıyor

48.893
Tuğba
Tuğba 26 Aralık 2022 17:13

Yanlış hatırlamıyorsam 2022 Haziran ayı gibi TV'de haberlerde görmüştüm, internete de düşmüştü. GSS prim borcu 10 binin altında olanların borçlarını sileceklerdi. O haber ne oldu şimdi gündem EYT ile meşgul GSS'den bahseden hiç yok. Gerçi bir ara yine GSS borçları silinecekti bir ümit başvurduk dediler ki sen gelir testi yaptırmışsın daha önce o yüzden yararlanamıyorsun, ben şok. (gelir testi yaptırmayanların silindi bu arada) ne alaka test yaptırmışsın yaptırmamışsın, ki ben daha borcun yapılanması için, ödeyebilmek için test yaptırmışım asıl benimkisini silmesi lazım hiç adım atmayanların borcunu siliyor. Bir sorun buradan yaşadım. (şimdi tarihi net hatırlamıyorum).

Bir ara 18 yaş üstü kız çocukları babasının sigortasından yararlanamayacaktı öyle bir kanun çıkarmışlardı. O esnada birikti GSS borcunun yarısı benim. Daha sonra geri adım attılar kaldırdılar bu kanunu, böylelikle etrafımda bazı kızların GSS borçları silindi benimki silinmedi. Gittim SGK'ya dedim böyle böyle benim niye silinmedi, neymiş de benim babam tarım sigortalı olduğu için silinmemiş. Tarım sigorta özel bir sigorta koluna giriyormuş o yüzden o sigortalının kız çocukları 18'inden sonra yararlanamıyormuş. Yaşadığım ikinci sorun.

Bir de öğrendim ki bu sigorta türünde vefat durumunda emekli maaşı kız çocuğuna kalmıyormuş bunu da kaldırmışlar. Etti mi üç? Ya benim sinir olduğum nokta şu işlerine geldikleri gibi silip yazıp çiziyorlar. Önceden yararlandığın hakları bir anda kaldırıveriyorlar hop başka kanun getiriyorlar sonra olan millete oluyor. Bir devlet kurumu insanları bu denli nasıl mağdur eder ya? Bu SGK'dan çektiğim bir değil iki değil. GSS'den çok başım ağrıdı. Ki GSS borcunu en son kurtulamayacağım ben bundan yazıklar olsun deyip ödedim. Ödediğim döneme ait yine şaka gibi 3.78 borç çıkarmışlar. Şimdi kaç tl olmuştur hiç bilmiyorum çünkü bakmıyorum. Umurumda da değil ödemeyi de düşünmüyorum. Ödemişim kurtulamamışım daha nasıl ödeyeyim. Bu da SGK ile yaşadığım dördüncü sorun. Kim bilir daha neler gelecek başımıza. İşleyişi bu kadar kötü olan başka bir kurum daha görmedim ben.

Benzer Şikayetler

profile
549
1 hafta önce

SGK 1999 Ve Öncesi İle 2003 Yılı Sonrası Asb. Ların EYT Den Faydalanması

Jandarma personeliyim, 08.09.1999 mezunu, 1998,1997... Mezunu ADB. Lar ve 2023 ve sonrası mezun olan Asb. Ların sivil öğrencilik borçlanması SGK Tarafından öne çekilerek sigorta başlangıcı olarak kabul edilip sayılmakta iken, 2000-2001-2002 yılı mezunu Asb. Ların üniversite öğrencilik borçlanması s...

SGK 1999 Ve Öncesi İle 2003 Yılı Sonrası Asb. Ların EYT Den Faydalanması
SGK 1999 Ve Öncesi İle 2003 Yılı Sonrası Asb. Ların EYT Den Faydalanması
SGK 1999 Ve Öncesi İle 2003 Yılı Sonrası Asb. Ların EYT Den Faydalanması
profile
1.162
17 Ocak

SGK Saglik Sigortası Primi

Hukuk fakültesinden mezun oldum staj sürecimi tamamladım Hiçbir sağlık kurumundan faydalanmamama rağmen GSS adı altında 712,17 TL borç görünüyor. 6 ay önce GSS affı çıkmış 10.000 TL'nin altında bulunan borçlar silinecekmiş. Neden silinmedi benimkisi o zaman sormak istiyorum.

profile
29.260
10 Aralık 2022

SGK Askerlik Borçlanması, Giriş Tarihini Geriye Çekmesi

21 Mayıs 1998'de askere alındım 20 Ekim 1999 tarihinde terhis oldum 18 Kasım 1999 da SGK girişim oldu. Ben askerde iken çıkan kanundan neden 20 yaşındaki bir genci sorumlu tutuyorsunuz. Ben askerliğimi Atina'da mı yaptım. Malum yıllarda SGK kurumunun durumu da çok belli idi 19 yaşında bir işte çalış...

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

2 Yorum

Hüdayi
Hüdayi
 

Önceki yasa değişikliğinde 1,2,3,4,5 yıl bekleyenlerin mağduriyeti nasıl giderilecek. Mesela ben 43 yaşında 7000 güne yaklaşmış ama 48 yaşında emekli olmuştum. EYT ye karsı değilim ama bizde mağdur değil miyiz. Dava açmayı düşünüyorum. Haksızmıyiz

Tuğba
Tuğba
 

Ona bakarsanız benim babamın da prim günü doldu fakat girişi 8 Eylül 99 öncesi olmadığı için yaşı bekleyecek. Hani EYT emeklilikte yaşa takılanlar içindi. Nasıl bir sistem nasıl bir çözüm sunuyorlar ben de anlamış değilim. Anladığım tek şey bu sistemde illa bir haksızlığa maruz kaldığın.