Setur Turizm Uçak Bileti İadesi,Yanlış Bilgi Veren Çalışanlar

Erhan Erhan24 Haziran 23:20

09/04/2020 tarihinde Parafly seyahat hattından mevcut puanlarım ve avans puan kullanarak almış olduğum Tarom Havayolları OQ6B67 referans numaralı biletlerimi pandeminin sürmesi nedeniyle iptal etmek veya açığa almak istedim. İlgili seyahat hattını aradığımda görüştüğüm H*** bey bunun mümkün olmadığını kendilerince hiçbir şekilde iptal edip iade yapmadıklarını belirtti. Kendisine özellikle bilet alırken bu durumu sorduğumu ve iptal/iade konusunda firmalarına baş vurmam gerektiği şeklinde diyalog geçtiğini belirttim. Bana 09 Nisan'daki konuşma kayıtlarını dinleyip dönüş yapılacağını söyledi. 

Yaklaşık 2 saat sonra tarafıma dönüş yaparak kayıtları dinlediğini ve biletin iptalsiz satıldığını söyledi. Kendisine "benim söylediklerimi dinlediniz mi o zaman kayıtlarımı benimle paylaşın" dediğimde bu kayıtları bankanız üzerinden talep edebilirsiniz dedi. Peki bileti açığa alalım o zaman dediğimde "Bunu Tarom yapıyor biz yapamıyoruz" diyerek bir nevi başından savdı. Bankamı kayıtların gönderimi için aradığımda bunun teknik olarak mümkün olmadığını kayıtların Setur'da tutulduğunu söyledi. Tarom'un Türkiye ofisini aradığımda ise iptal/açığa alma işlemlerinin ilgili bileti satan acente (yani Setur) dan yapıldığını söyledi. Sonuç olarak Setur'un ilgisiz/bilgisiz personeli H*** Bey'in yanlış yönlendirmeleri sonucu ne biletim hakkında işlem yapabildim ne de ilgili satın alma ses kayıtlarıma ulaştım. 

Bunun üzerine Setur seyahat hattını tekrar aradığımda görüşme yaptığım S*** Hanım'dan konuyu baştan anlatıp ses kayıtlarımı istedim; verdiği cevap oldukça ilginçti: " Bugün evden çalıştığımız için ses kayıtlarına şu an ulaşamıyoruz o nedenle size aktaramam". Peki dedim ben sizden H** Beyle konuştum ve o bana ses kayıtlarını dinlediğini söyledi dedim. S** Hanım başka gün dinlemiştir, bugün evden çalıştığımız için ses kayıt sistemine erişimimiz yok dedi. Ben de görüşmenin bugün gerçekleştiğini söyleyince duraksayıp "yani biz dinliyoruz ama size aktaramıyoruz" şeklinde hiç de inandırıcı olmayan bir cevap verdi. Ses kaydını benimle paylaşamayacağını ama 30 Haziran Salı günü ararsam kaydı dinletebileceğini söyleyerek olayı ve yalanlarını geçiştiren bir cevapla görüşmemiz sonlandı. Sonuç olarak Setur'un yukarıda ismi geçen ilgisiz/bilgisiz ve tutarsız personellerinden şikayetçiyim. Biletimin ücret iadesi ile iptali veya açığa alınmasını talep etmekteyim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Setur Turizm Logo Setur Turizm 29 Haziran 13:10

Değerli Misafirimiz; Şikayetiniz tarafımıza ulaşmıştır. Şikayetiniz, yetkililer tarafından incelenip tarafınıza en kısa sürede geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler