Setur Turizm Rezaleti!

Ezgi Ezgi01 Ekim 2019 11:41

Nisan ayında Yapı Kredi Seyahat hattı üzerinden Setur aracılığıyla puanlarımı kullanarak uçak bileti aldım. Bilet alımından sonra evlendim ve dolayısıyla soyadım değişti. Son anda havaalanında bir sorun yaşamamak adına THY'yi arayıp durumu anlattığımda bir talep formu oluşturmamı istediler. Sonrasında da neyse ki kısa sürede sorun için bir çözüm önerisinde bulunarak mevcut biletim ile aynı tarihlerde ve ücrette bir rezervasyon oluşturdular. Bu yeni bileti satın almamdan sonra eski bilet ücretini iade edeceklerini de yazılı olarak belirttiler.

Bileti Setur aracılığıyla aldığım için THY üzerinden yeni bilet alımı yapmadan önce Yapı Kredi seyahat hattı üstünden Setur'u aradım. Durum hakkında bilgi verdim ve THY'nin paylaşmış olduğu rezervasyon numarası ile alımı yine onların yapıp yapamayacağını ya da THY ile alımı yaparken herhangi bir şey belirtmem gerekip gerekmediğini sordum. Çağrı merkezindeki görevli bana bilet alımı yapılırken kişisel bilgilerimi kendim paylaştığımı - söz konusu olan herhangi bir hatanın düzeltilmesi değil medeni hal değişikliği nedeniyle oluşan bir durum olduğu için bu yorumu anlamakta güçlük çekiyorum hala-, bu nedenle sorumluluğun bende olduğunu ve bilet alımı puan ile yapıldığı için iade olmayacağını söyledi. Ben THY'nin iade yapacağını yazılı olarak belirttiğini hatırlattım fakat iade yapılmayacağı konusunda ısrarcı davrandı. Bana güncel fiyatlar üstünden - ki bu fiyatlar bileti aldığım fiyatın yaklaşık 2 katı idi- aynı tarihler için Setur üzerinden tekrar bilet düzenlemeyi ve THY'ye mail atmayı önerdi fakat ücret iadesi konusunda herhangi bir teyit veremeyeceklerini söyledi ve "eski biletimi yakacağımı" - aynen bu kelimeleri kullandığı için gönül rahatlığıyla yazıyorum söyledi. Ben THY yazılı olarak ücret iadesi yapacağını belirttiği için bana ya da Setur'a iade yapacaktır dediğimde THY'nin bana iade yapamayacağını ve kendilerinin de bana herhangi bir iade yapmayacağını söyledi. Setur çalışanı THY onlara iade yapsa bile bana iade etmeyeceklerini belirttikten sonra bunun aynı bileti 2 kere satmak olacağını ve hukuksuz olduğunu hatırlatarak telefonu kapattım. Konuşma sırasında görevli kişi Setur'un iade işlemi yapmayışının Yapı Kredi ile ilgili olduğunu söylediği için şikayet bildirimi oluşturmak için Yapı Kredi çağrı merkezini aradım ve konuyu anlatarak kaydı oluşturdum. Ertesi gün rezervasyon süresi dolmaması THY'yi arayarak yeni bilet alımını yaptım ve işlem öncesinde Setur süreci ile ilgili bütün bilgileri paylaştım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ezgi 01 Ekim 2019 12:01

Kelime sınırı nedeniyle ayrı bir şikayet olarak devam ediyorum. (Bkz. "Setur Rezaleti") Bilet alımından birkaç saat sonra Yapı Kredi şikayet hattındaki görevli beni arayarak Setur ile görüştüklerini ve yeni biletimi onlar aracılığıyla alırsam iade işlemini yapabileceklerini iletti. Ben dün tam tersi bir yorum yaptıkları için sabah bilet alımını yaptığımı fakat bu yanlış yönlendirme nedeniyle konu iyice karıştığı için şikayetçi oldum ve Setur ile yaptığım görüşmenin ses kaydının dinlenilmesini istedim. Yapı Kredi görevlisi bana Setur farklı bir firma olduğu için kendilerinin bu kaydı dinleyemeyeceğini fakat Setur ile iletişime geçeceklerini söyledi. Bundan sonra ise konu daha ilginç bir hale geldi. Bu konuşmanın olduğu cuma gününün akşamında saat 8-9 civarında - ki daha sonra başka bir Setur görevlisi akşam saatlerinde müşterileri aramadıklarını söyledi - Altunizade Setur'da çalışan birisi arayarak THY ile görüştüklerini fakat iade yapılmayacağına dair bir cevap aldıklarını ayrıca ses kaydını dinlediklerinde de arkadaşlarının beni son derece doğru yönlendirdiğine karar verdikleri bilgisini paylaştı. Ben THY'nin iade yapacağını yazılı olarak bildirdiğini söylediğimde geri adım atarak eğer bize iade gelirse size yansıtırız tabi ki dedi. Çalışma arkadaşlarının "biletinizi yakarsınız" sözünü hatırlattığımda ise kaydı kendilerinin dinlemediğini Yapı Kredi'nin - daha aynı gün öğlen saatlerinde Setur kayıtlarını dinleyemeyeceklerini belirten Yapı Kredi - dinleyerek kendileriyle bu yorumu paylaştığını söyledi. Ben süreçte beni yanlış yönlendirmeye çalıştıklarını ve yanlış bilgiler paylaşarak hakkımı aramama engel olmaya çalıştıklarını söyledim ve telefonu kapattık. Sonrasında tekrar Yapı Kredi'yi arayarak Setur çalışanı ile akşamın bir saatinde yaptığım ve baştan sona yanlış bilgiler içeren konuşma nedeniyle şikayetçi oldum. Bu konuşmadan günler sonra farklı bir Altunizade Setur çalışanı beni arayarak çalışanlarının süreç hakkında çok bilgili olduklarını, benimse yeni bilet alımı yapalım denildiğinde yeni biletin fiyatına bakılması konusunda görevli kişiyi yönlendirmediğim için çok hatalı olduğumu bildirdi. Ben de bu süreçte bu durumu ilk kez yaşayan bir müşterilerini güya çok bilgili çalışanları ile yanlış yönlendiren, yardımcı olmayan ama zaman harcatan Setur'a bu konuda hakkımı aramaya devam edeceğimi bildirdim. (Not: THY bilet alımının ertesi gün tam para iadesini nakit olarak direkt bana yaptı.)

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler