sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Setur Turizm Müşteri Temsilcisi İlgisiz Tavrı

İkbal İkbal24 Aralık 2019 16:21

Setur Phuket turu satın alıp bilgi almak için aradığım müşteri temsilcisinin ilgisiz ve ters tavırları tura katılmadan gözümü korkuttu. Bir gün önce arayıp onaylattığı turu öyle bir işlem almadım. Adınıza Herhangi bir tur bulunmuyor deyip detaylı bilgi vermek yerine sadece azarladı. Saçma tavırları dolayısıyla tarihi yanlış söylediğimi fark edip düzeltmeme fırsat tanımadan salakmışım muamelesi yaptı.

Ki turu benim değil nişanlımın satın aldığını belirtmiş olmama rağmen kaba davrandı. Bu arada sorum da Tura düğünden sonra katılacak olmamız soyadı değişikliğinin bilet otel vs. Gibi işlemlerde sorun olup olmayacağı, sorunsa nasıl bir yol izlemem gerektiğiydi. Firmalardan Müşteri hizmetlerine koydukları insanları seçerken biraz daha özverili olmasını rica ediyorum. Aldığımız hizmetin maddi karşılığını veriyoruz yetmiyormuş gibi çocuk gibi azarlanıyoruz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon İkbal 06 Şubat 12:23

Geri dönmenize gerek kalmadı turu iptal ettik. Teşekkürler.

Setur Turizm Logo Setur Turizm 27 Aralık 2019 14:29

Değerli Misafirimiz; Şikayetiniz tarafımıza ulaşmıştır. Şikayetiniz, yetkililer tarafından incelenip tarafınıza en kısa sürede geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler