Setur Turizm İptal ve Kısıtlı Uygulama

Ceti̇n Ceti̇n26 Eylül 2020 14:00

Setur'dan İzmir Sheraton Çeşme otelde ailece tatil yapmak için 5 gece kal 4 gece öde kampanyasından satın alma yaptım. otele gittiğimizde resepsiyonda sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerini yemek için 1 saat vakit verdiklerini belirttiler. Bende resepsiyona ve daha sonrasında Setur yetkilisi A*** hanım'a bu uygulamayı kabul etmeyeceğim 5 yıldızlı otelde eksik hizmet almak istemediğimi belirterek başka otele transferimi istedim. İstediğim otellerde Setur'un anlaşması olmadığı için iade edilmesini istedim.

Setur yetkilisi ayça hanım çıkış için otelle görüşüp bilgi vereceğini söyledi yarım saat kadar sonrasında kendisini 3 kez aradıktan ulaştım. Otelin 2 günlük kesinti yapacağını kalanının iade edileceğini söyledi. Önce kabul etmesemde başka seçeneğim olmadığı söylendi o zaman madem 2 günlük kesinti olacak o zaman bu gece kalayım başka kesinti olur mu diye sorduğumda A*** hanım olmaz dedi ve biz ailece Sheraton Çesme'de kaldık. ertesi gün ılıca hotele geçtik.

Sonrasında 3 gün boyunca Setur'un çeşitli çalışanları arayarak 3 günlük kesinti yapılacağını söylediler. Her arayana en az 30 ar dakika durumu izah ettim fakat sonuç değişmedi. Otele giriş yapmadan ayıplı hizmet olduğunu belirtmemize rağmen yineden kesinti yaptılar.

Setur Sheraton Çeşme'nin bu uygulaması ile ilgili beni hiç bilgilendirmeyerek ayıplı hizmet satmıştır. Olması gereken ve adaletli olan sadece otelde kaldığım sürenin parasının alınıp kalanının iade edilmesidir.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Setur Turizm Logo Setur Turizm 28 Eylül 2020 10:31

Değerli Misafirimiz; Şikayetiniz tarafımıza ulaşmıştır. Şikayetiniz, yetkililer tarafından incelenip tarafınıza en kısa sürede geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler