Setur Turizm ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Blacksmith'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Setur Turizm Fethiye Tatili İade Mağduriyeti

1.316görüntüleme
Blacksmith
Blacksmith 27 Eylül 2020 15:37

Otel Adı : Golden Life Heights Deluxe Suit Hotel

Konaklama Tarihi :17.09.2020 - 20.09.2020

Voucher No : 124281

Konaklama yaptım. Otelin genel özellikleri çok kötüydü. Yemekleri çok kötüydü Ve geceleri sivrisinekten dolayı uyuyamadığımdan dolayı ayın 19'un da uçak bileti alarak bir gün önceden otelden ayrıldım. Ancak otelden ayrılırken herhangi bir ücret geri iadesi talep etmedim, bunun sebebi Setur'dan rezervasyonu yaptırdığım için olayı Setur ile görüşmeyi ve sonuca bağlamayı düşündüğüm için herhangi bir tartışmaya veya münakaşaya girmedim. 

Ancak Setur telefon desteği aradıktan sonra Tur Operatörü herhangi bir ücret iadesi olmayacağını otel ile görüşmem gerektiğini belirtti. Ben eğer otel ile yüz göz olmak isteseydim bu tatili Setur ile planlamazdım zaten.

Şu an mağdur durumdayım, mağduriyetimin giderilmesini sizden rica ederim.

Setur Turizm Logo
Setur Turizm28 Eylül 2020 10:22

Değerli Misafirimiz; Şikayetiniz tarafımıza ulaşmıştır. Şikayetiniz, yetkililer tarafından incelenip tarafınıza en kısa sürede geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla

1 Yorum

Blacksmith
Blacksmith12 Ekim 2020 23:45
 

3 Hafta oldu hala dönüş yok. Başka firma olsaydı inanın bu kadar umursamazdım. Ancak setur olunca insan üzülüyor. Bu ülke de Koç Holding firmasına da güvenemeyceksek kime güveneceğiz?

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler