Setur Turizm Erken Rezervasyon Tarihinin Zorunlu Olarak Değişimi Ve Ücret Talebi

Ersen Ersen12 Haziran 14:17

Erken Rezervasyon kapsamında, aşağıdaki bilgiler doğrultusunda setur üzerinden Stone Grubu, Royal Dragon Otel’e rezervasyon yaptırdım.

Rezervasyon Yapılış Tarihi : 23.01.2020 Otel Rezervasyon Tarihi : 22.06.2020-27.06.2020 Kişi : 2 Yetişkin + 2 Çocuk Otel : Royal Dragon Otel-Side

Bu hafta başı Setur müşteri hizmetlerinden D****arayarak Rezervasyon tarihimizde Covid-19 sürecinden dolayı otelin henüz açılmayacağı, 1 Temmuzda açılacağı bilgisi verilmiştir.

Kesin gelmem durumunda fiyat farkı olmaksızın rezervasyonumu Temmuz ayında herhangi bir güne erteleyebileceğimi, 3 gün içerisinde de geri dönüş sağlamamı iletti. Bende iş yerimdeki izin planlarımı buna göre ayarlayarak Setur müşteri hizmetlerini tekrardan aradım. Bu sefer D****yerine B**** ile görüştük. Rezervasyon tarihimi 20-26 Temmuz olarak değiştirmek istediğimi bildirdim. Kendisi otel koordinasyon birimi ile görüştüğünü bu şekilde tarih değişimi olduğunda 1.500 TL-2.000 TL civarında bir fiyat farkı çıktığını belirtti. Bunu kabul etmemem durumunda rezervasyonu iptal edeceklerini belirttiler. Ben D*****önceden görüştüğümde "böyle bir fiyat farkı olmayacağını" belirtmeme rağmen B**** ücret farkı ile ilgili hiçbir şey yapamayacaklarını söylemiştir.

Bende haliyle bu duruma itiraz ederek fiyat farkı ödemeyeceğimi belirttim ve rezervasyonum iptal oldu. Setur ve Otel yönetiminin bu şekilde zorunlu bir tarih değişiminden dolayı çıkan fiyat farkını müşterilerine yansıtmaları son derece kötü bir yaklaşımdır.

Otelin ve Setur’un bu yaklaşımı tamamen fırsatçılıktır. Parası önceden ödenmesine rağmen, otelin hizmet tarihini değiştirmek ve çıkan fiyat farkını da müşterilerine ödetmek. Söylenecek söz bulamıyorum.

Bu yaklaşımınızdan dolayı bundan sonraki tatil ve gezi planlarımıza, setur ve Stone grubu otellerini dahil etmeyeceğimize emin olabilirsiniz.

Cevaplar

profile-icon Ersen 17 Haziran 13:37

Cevap mailinizde de belirttiğiniz gibi, son günlerde olağan üstü günlerden geçmekteyiz. Turizm sektörünün ciddi etkilemesinin nedenlerinden biriside bence rezervasyon günlerini zorunlu olarak değiştirmekte ve oluşan fiyat farkını da müşterinize zorunlu olarak ödetmektir. Ben bu dayatmacı tutumunuza anlam verememekle birlikte ilk telefon görüşmemizde herhangi bir fiyat farkının alınmayacağını sizin (setur) tarafından belirtilmiş olup, sonraki aranmam da fiyat farkı yansıtıyor olduğunuzdur. Damla hanımla olan, 08.06.2020 telefon kayıtlarınızı dinleyip bu tutumunuzu daha iyi anlayabilirsiniz. Çünkü ısrarla müşteri temsilcinize fiyat farkı olacak mı diye sorduğumda "olmayacak" diye yanıt aldım. Sizin gibi kurumsal bir firmaya bu şekilde dayatmacı ve sonradan müşteri lehine farklı bir uygulama sunan süreci hiç yakıştıramadım. Mailinizin sonunda "fiyat farkı çıkması durumunda, aradaki fark misafirlerimiz tarafından karşılanmaktadır." diye cevaplanmış. Eğer ben müşteriniz olarak ilk seçimimde bu tarih aralığını seçseydim zaten böyle bir fark olmazdı. Sorunda tarih aralığını sizin zoraki olarak değiştirmeniz ve bu durumu da müşterinize yansıtmanızdır.

Setur Turizm Logo Setur Turizm 15 Haziran 11:27

Değerli Misafirimiz; Şikayetiniz tarafımıza ulaşmıştır. Şikayetiniz, yetkililer tarafından incelenip tarafınıza en kısa sürede geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler