Toplam çözüm sayısı
..
Serap Çınar Makeup ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Canan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
2 Destekçi

Yeni karşılaştırma

ile

Serap Çınar Makeup Kaş Silme Solüsyonu, Kaş Vitamini, Serumu Hayal Kırıklığı

2067görüntüleme
Canan
Canan 11 Ağustos 11:09
Serap Çınar Makeup Kaş Silme Solüsyonu, Kaş Vitamini, Serumu Hayal Kırıklığı
Serap Çınar Makeup Kaş Silme Solüsyonu, Kaş Vitamini, Serumu Hayal Kırıklığı

Serap Çınar Kaş Silme Instagram ® videolarına güvenip daha önce yaptırmış olduğum kaş kontörünü sildirmek için Bebekteki merkezine gittim. Amacım önce bilgi almaktı. Kendisiyle kısa bir görüşme yaptıktan sonra kaslarımı sildirmeye karar verdim. O kadar güvenmiştim ki yaptığı işlemlere ve konuşmalarına orada markasının serumunu ve 2 hafta arayla da kaş vitamini yaptırtmaya karar verdim. 850 lira kaş silme 250 lira kaş vitamini 350 lira da serumunu aldım. İlk kaş silme işlemi yapıldığı anda da hayal kırıklığına uğradım. Çünkü kendisinin paylaştığı videolarla ilgisi yoktu. O anki işlemle bir tık açılmış gibiydi bana solüsyon sayesinde boyanın 45 günde kusacağını söyledi.

45 günü sabırsızlıkla bekledim. O arada 2'şer hafta arayla kaş vitamini gittim. Her seansına 250 lira veriyordum. Çok güzel paralar ama yaptığı işlemlere güvenmiştim. Her gün de 3 kere satmış olduğu serumunu kullanıyordum. O ürününü pazarlarken tek başına vitaminin ise yaramayacağını söylemişti. Yine güvendim ve hiç atlamadan serumunu kullanmaya devam ettim. O arada kaş vitamini 4. Seansa kadar gittim. Gün geçtikte kaslarımda hiçbir değişimi gözlemlemedim. Ne çıkan kendisinin deyimiyle fışkıran kaslarım vardı ne de zamanla solusyonla akan kaş kontörü. Büyük hayal kırıklığına uğradım. Yine haksızlık etmek istemedim ve 50 gün bekledim. Hiçbir değişim yoktu. Toplam da 2500'e yakın para verdim. Paramın gitmesine mi o kadar canımın yanmasına mı yoksa büyük hayal kırıklığına uğramam mı canımı acıtıyordu.

Karar verip durumu Serap Hanımla konuşacaktım. Son kaş vitamini almaya gittiğimde kendimi uygun bir dille durumu izah ettim kibarca. Asla durumu kabul etmedi ve kaslarımda büyük renk açılımı olduğunu söyledi. İşe yaramayan serumundan ve vitaminden bahsetmedi çünkü videolar ve fotoğraflar vardı. Ben hayatımda bu kadar kendi merkezi odaklı bir insan görmedim. Ben senin müşterinim bunu dile getirme hakkım var memnun kalmadığım bir işlemi söyleme hakkım var ki o kadar paramı aldın. O zaman işlemlerinde problem olabiliyor bunu bahsedeceksin videolarında ki bende ona göre geleyim sana. O kadar pişman oldum ki o anki hal ve tavırları. Sen bir işletme sahibisin müşterine bu şekilde davranamazsın haksız bile olsa ki ben son derece haklıydım. Yanında çalışan beyefendi orta yolu buldu ve bana 1 seans vitamin ve seans silme işlemi verdiler. İşlemi yaptırmaya gittiğimde kendisiyle hiç karşılaşmadım danışmanı N*Hanım ilgilendi. Şu an kaşlarım eskisinden çok daha kötü. Hiçbir faydasını görmedim.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile