12 Haziran 2018
Yorum Yap
#10550451

Şekerbank İşlem Masrafı

Müşterisi olduğum Şekerbank hesabımı açtığım şube haricinde bir şubesinden işlem yapmak istediğimde benden diğer bankaların ATM’lerini kullandığımdan ve hatta yurt dışında işlem yaptığımda istenen masraftan da fazla olduğunu düşündüğüm 25₺ istedi.
Yahu Şekerbank, bu hesap numarasını bana tahsis ettin ve işlemlerini senden yapmam için de banka şubelerini de açtın. Benim anlamadığım bu şubelerin yapım masrafını benden (müşterilerinden) mi çıkarıyorsun? Ben kendi hesabıma ücretsiz ulaşamayacaksam neden param sende dursun? Araştırmalara başladım ve hızlı şekilde seni terk etmek istiyorum.

Deniz Deniz 951 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Deniz14 Haziran 2018

    Aranıp bilgi verilmiştir denilen şey “Evet biz şubelerimiz arası müşterilerimize işlemlerinde masraf çıkartıyoruz. Bu masrafı ödemek istemiyorsanız internet bankacılığı ile işlem yapacağınız şubeden de hesap açın! ” Oldu ben sürekli hesap açayım, para transferi yapayım, sonra işlem yapıp hiç işim olmadığı için bir de açtığım hesabı kapatmanın peşinde koşayım. Bir de bu transfer işlemleri için de benden işlem ücreti alıp almayacağınızı bile bilmiyorum. Ki bu zihniyet kesin para alır.

  • Şekerbank Temsilcisi14 Haziran 2018

    Müşterimiz şikayetine istinaden aranarak kendilerine konuyla ilgili bilgi verilmiştir. Saygılarımızla. Şekerbank T.A.Ş.

  • Şekerbank Temsilcisi12 Haziran 2018

    Değerli Müşterimiz, Bankamıza iletmiş olduğunuz bildiriminiz, detaylı incelenmek üzere kayıtlarımıza alınmış olup, değerlendirme sonucuna ilişkin en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü talep, şikayet ve önerinizi 0850 222 78 78 numaralı Çağrı Merkezimiz’den, şubelerimiz aracılığıyla veya www.sekerbank.com.tr/hakkimizda/iletisimformu adresinde yer alan iletişim formunu doldurarak bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla. Şekerbank T.A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler