15 Ağustos #10793797

Schafer İlgisizliği!

N11.com üzerinden Schafer marka düdüklü tencere satın aldım. Düdüklü tencereyi bana satan firma Aslan Ticaret'ti. Tenceremi bir süre kullandıktan sonra kapağının etrafındaki bazı yerlerden buhar kaçırdığı, buharı içeride tutmadığı kanısına vardım.


Hemen Schafer'la iletişime geçtim. Düdüklü tencereyi Aslan Ticaret A.Ş. 'ye göndermem istendi. Tenceremin garantisi olduğu için kapağı değiştirip yeni bir kapak yollayacaklardı.


10 Temmuz 2018'de kapağı kargoya verdim ve kapak teslim edildi; ancak bana hala dönüş yapılmadı. Mağdur edildiğim için bu konuda şikayetçiyim. Ürünleri kolayca satın alabiliyoruz, satan firmalar açısından hiçbir sıkıntı olmuyor ancak ne hikmetse ürünle ilgili bir sıkıntı olduğu zaman müşteriler süründürülüyor. Şikayetimle ilgilenilmesi dileğiyle...

Niğmet 2.057 Okunma

Cevaplar

  • Schafer Temsilcisi16 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle vaktinizi ayırıp görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. SCHAFER olarak müşterilerimizin memnuniyetini en üst seviyede tutmak için sizlerden gelen öneri ve şikâyetler doğrultusunda faaliyetlerimize yön verdiğimizi belirtmek isteriz. Başvurunuzla ilgili olarak özel müşteri danışmanımız sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla.

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön