Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Schafer Hatalı Ürünü 14 Ay Önceki Fiyatıyla Telafi Etmek İstiyor!

profile
Ramazan
02 Mart 22:22
1.035

Yaklaşık 1 yıl kadar önce Schafer beauty emaye çaydanlık seti aldım. Ürün aldığımda markanın en pahalı çaydanlıklarından biriydi. Bu kadar kısa sürede emaye olan iç kısımda bozulmalar gerçekleşti. Garantiye gönderdik. Birkaç hafta sonra mail atmışlar ürün değişimine karar verildi ama emaye ürün (muhtemelen başarısızlıklar sonucu) üretimden kaldırılmış ve fatura fiyatını ödeyebilecekleri belirtildi. Piyasadaki artış ne olacak? 14 ay geçmiş. Aldığımda ürün 700₺ idi, kaliteli çelik çaydanlıkların yaklaşık 2 katıydı. Koca firma bu teklifi yapınca şaşırtıcı. Bugün satıyor olsalar en az 1500/2000₺ civarına satarlar. Tabii ki kabul etmedim. Dönüş yaptılar. Base adında en düşük modellerinden birini teklif ettiler. Kabul etmiyorum. Tabii ki.

En kaliteli ürününüzü almışız firma hatası sonrası mağdur oluyorum, fark edene kadar pas içiyoruz ailece. Özür dileyip en iyi şekilde telafi etmeniz gerekirken saçma sapan teklifler yapıyorsunuz.

Gelişme
Gelişme

07 Mart 16:26

Schafer hatalı ürün için güncel fiyat değerlendirmesi yapmıyor. Bu durum müşteri açısından mağduriyet oluşturuyor. 15 ay önce alınan Schafer beauty için o zamanki fatura tutarından ödeme yapmayı teklif ediyorlar.

Soru şu: ben o tutarla bugün benzer kalite bir ürün alabilecek miyim?

Bu müşteriyi mağdur etmek değil mi?

Bu teklifi yapan yetkili ya da çalışan kendisi bu durumda kabul eder miydi?

Servise göndereli 1 ayı geçti, sizin hatalı ürününüzü fark edesiye kadar ailecek pas içtik zaten, şimdi de sonuçlandıramadığınız servis süreci yüzünden gereksiz bekliyoruz. Sizden alışveriş tam pişmanlık.

Schafer Logo
04 Mart 07:31 (Şikayetten 1 gün sonra)

Değerli Müşterimiz , Öncelikle markamıza gösterdiğiniz ilginin yansıması olarak tarafımıza geribildirimde bulunduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. Söz konusu bildiriminizle ilgili aktardığınız tüm konular ilgili ekiplerimiz tarafından incelemeye alınmıştır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Schafer Müşteri Deneyimi Ekibi.

Ramazan
Ramazan
06 Mart 16:44

Büyük firma, mağdur etmez diyerek, evin neredeyse bütün ihtiyaçlarını aldığım marka tamamen kayıtsız. Buradan yazdığı göstermelik cevapla ki içeriği boş, yetiniyor. Aldığımız mal kusurlu, güncel değer hesaplanması gerekiyor. Türkiye'deyiz 1 ayda fiyatlar değişiyor. 14/15 ay önceki fiyatı teklif edip mağdur edemezsiniz.

Schafer Logo
08 Mart 08:58

Benzer Şikayetler

Schafer Çelik Çaydanlık Şikayeti

profile
Birsen
16 Mart 20:22
295
Schafer Çelik Çaydanlık Şikayeti
Schafer Çelik Çaydanlık Şikayeti

Schafer Kırık Ürün Gönderdi Çözüm Bulunmuyor

profile
Soner
26 Ocak 15:42
470
Schafer Kırık Ürün Gönderdi Çözüm Bulunmuyor

Schafer Çelik Çaydanlık Leke Sorunu

profile
Nazlı
06 Kasım 2023 17:18
722
Schafer Çelik Çaydanlık Leke Sorunu
Schafer Çelik Çaydanlık Leke Sorunu

Paslanan Schafer Marka Çaydanlık

profile
Kaya
10 Ekim 2023 09:53
2.776
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz