10 Eylül
Yorum Yap
#10889237

Schafer Düdüklü Tencere!

2016 yılında kullanmaya başladığımız düdüklü tencere 2018 Eylül ayında arıza yaptı. Firmayı arayarak teknik destek için iletişime geçtik hiçbir bölgede teknik servis olmadığını belirten firma bir cep telefonu numarası vererek şikayetinizi WhatsApp'tan belirtin dedi. WhatsApp'tan şikayetimizi belirttiğimizde görevli arkadaş modelin eski bir model olduğu için parçalarını elinde bulunmadığını gönül rahatlığı ile söylerken bir de utanmadan yenisini almamız gerektiğini söyledi. İşimiz gücümüz yok iki senede bir Schafer'dan düdüklü alalım firmayı zengin edelim. Ben böyle rahatlık ve ve müşteri memnuniyet anlayışı görmedim. Yazıklar olsun. Derdimiz garanti değil ürünü tamir ettirebilmek.

Barış 2.704 Okunma

Cevaplar

  • Barış15 Eylül

    Maşallah sizlere... Müşteri temsilcisiz ne kadar meşgul ise artık 5 gündür ne arayan ne de soran var. Şikâyetleri okuyan potansiyel müşterilere şikayetin altında verdiğiniz sizi arayacağız cevabı ile de sanki ilgileniyor süsü veriyorsunuz ya... Gerçekten maşallah.

  • Schafer Temsilcisi11 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle vaktinizi ayırıp görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. SCHAFER olarak müşterilerimizin memnuniyetini en üst seviyede tutmak için sizlerden gelen öneri ve şikâyetler doğrultusunda faaliyetlerimize yön verdiğimizi belirtmek isteriz. Başvurunuzla ilgili olarak özel müşteri danışmanımız sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler