19 Mart
Yorum Yap
#11732921

Sarfaklar Elektronik Servis Mağdur Ediyor!

Cihazım garanti dahilinde iken Balıkesir Sarfaklar servisine gönderdim, cihaz ana kart ve batarya değişimi yapılıp geldiğinde cihazı kontrol amaçlı açtığımda titreşimi çalışmadığını fark ettim. Hiç kullanmadan servise geri gönderdiğimde garanti süresinin dolduğunu tamirinin 75 TL ücretli olarak yapılacağını söylediler. Fakat cihaz serviste hatalı tamir yapılmasına rağmen Tamir yapılmasın, geri gönderin dediğimde ise 30 TL servis ücretini ödemem gerektiğini söylediler.


Bende böyle bir ücreti kabul etmiyorum dedim ve 23 Şubat 2019'dan beri cihazım hala bana geri gönderilmedi, Samsung müşteri temsilcisi ile de görüşmeme rağmen kimse yardımcı olmadı. Belki buradan sesimizi bir duyan olur.

Yasin Yasin 346 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Yasin19 Mart

    Cihazım garanti dahilinde iken Balıkesir sarfaklar servisine gönderdim, cihaz ana kart ve batarya değişimi yapılıp geldiğinde cihazı kontrol amaçlı açtığımda titreşimi çalışmadığını fark ettim. Hiç kullanmadan servise geri gönderdiğimde garanti süresinin dolduğunu tamirinin 75 TL ücretli olarak yapılacağını söylediler. Fakat cihaz serviste hatalı tamir yapılmasına rağmen Tamir yapılmasın, geri gönderin dediğimde ise 30 TL servis ücretini ödemem gerektiğini söylediler. Bende böyle bir ücreti kabul etmiyorum dedim ve 23 Şubat 2019 tatihinden beri cihazım hala bana geri gönderilmedi, Samsung müşteri temsilcisi ile de görüşmeme rağmen kimse yardımcı olmadı yardımcı olacak bir yetkili varsa lütfen sorunun çözülüp cihazımın tarafıma gönderilmesini rica ediyorum

Ziyaretçi Yorumları