sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Sanroza Kuyumculuk Kusurlu Ürün Şikayeti!

Suna Suna21 Ağustos 2019 10:06

Firmadan 3 ayrı ürün sipariş ettim. İlk 2 ürün kısa süre içerisinde yani 3-5 gün içerisinde teslim edildi ve sorunsuzdu. Bu duruma güvenerek dört yapraklı mistik topaz kolyenin, küpelerini sipariş verdiğimde; gelen küpenin bir tanesinin (4 yapraklı yonca) yaprakları birbirine yapışıktı ve bir yaprak sığacak kadar da boşluk vardı. Firmayı aradığımda modelin böyle olduğunu söylediler, üretim böyle, artık herkes bir kulağına farklı diğer kulağına farklı küpe takıyor bahanesi ile caydırmaya çalıştılar ve iade ya da değişim yapamayacaklarını söylediler. Defalarca görüşüldükten sonra ürün değişimi yapılabileceği söylendi. Ürün iadesi yaptığım kargo şirketi ürünü 16.07.2019 tarihinde firmaya teslim etmesine karşın, küpenin yenisi bana iletilmedi. Onlarca kez aramama rağmen sürekli bir oyalama taktiği izlendi. Üstelik sıfır ürün satın almışken, ürünü düzeltip öyle ileteceğiz vs... Söylendi. Şikayet hakkımı kullanacağımı ilettiğimde belli bir ücret karşılığında şikayetleri sildirebildiklerini söylediler. Bu süreçte defalarca aramış olmama rağmen, ürün ücreti firmaya ödenmiş, hatalı ürünler firmaya kargolanmış olmasına rağmen Sanroza tarafından hiç aranıp durum ile ilgili bilgilendirilmedim. İlk kez satın alınan ürün 3-5 gün içerisinde teslim edilirken, kendi üretim hataları sebebiyle gönderdikleri kusurlu ürününü 1 ay içerisinde ancak teslim edebildiler. Günce 2-3 kez aramaya devam ettikten sonra yani 1 ay sonra 15.08.2019 tarihinde ürünleri değiştirilmiş olarak kargodan teslim aldım.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Suna 23 Ağustos 2019 19:04

Konuyu bu kadar uzatmak istemezdim ama firma tarafından sipariş ile ilgili her aşamadan asla ve asla defaatle bilgilendirilmedim. Sürekli ben aradım tlfna çıkan aynı kişi olmasına rağmen sanki başka kişiyle konuşmuşum gibi yeniden yeniden konuyu anlattım. WhatsApp görüşmelerinin kaydı bende de mevcuttur. Ürünün hatalı olmadığına dair ikna çabanızda verdiğiniz cevaplar var doğru. Ama sonraki 25 gün içerisinde hiç geri dönüş yapılmadı. Hep ben aradım. Ancak şikayet hakkımı kullanacağımı ve ürünü degistirmiyorsaniz paramı iade edin paramı da yatırmadınız urunu de göndermediniz dediğimde urunu kontrol ediceginizi söylediniz ve birkaç gün sonra evet ürün resmini çekerek düzeltildiği ve kargoyla iletileceğini belirttiniz ve resmi de ilettiniz. Ancak 20-25 gün boyunca herhangi bir geri dönüşünüz olmadı.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ziyaretçi 22 Ağustos 2019 14:51  

    Suna hanımın siparişi tüm siparişlerimiz gibi zamanında kargolanmıştır. Simetrik olarak kendisi üründen rahatsız olduğunu belirtmesi üzerine talebi memnuniyetle kabul edilmiş ve etatölyemizde ürün tekrar yapılarak kargolanmıştır. Maalesef geçen zaman bayram tatili atölyelerin çalışmaması nedeniyle birkaç gün uzamış olsa da kendisi her aşamadan defaatle bilgilendirilmiştir. WhatsApp destek hattımızda yazışmalar kayıt altında olup Markamızı bu şekilde zan altında bırakması hoş olmamıştır. Bu konuda endişe duyan müşterilerimiz olursa yazışmalar paylaşılacaktır. Firmamız siparişi aldığı ilk andan teslim edilinceye kadar ve sonrasında her türlü desteği vermekte olup %100 müşteri memnuniyeti prensibi ile çalışmaktadır. Ürünümüzün arkasında durmasak herhangi bir problem olmamasına rağmen 2 kez kargo ücreti ödeyerek ürün değişimi yapmazdık. Dün olduğu gibi bugün ve yarında memnuniyetiniz için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler