11 Şubat 2018
#10117205

Samsung'da Kaliteden Eser Yok!

Samsung ue48H6500 Smart TV aldım. Kulaklık girişini hiç kullanmadım. Geçenlerde ses sistemini taktım. Eşim ve kızım ses sisteminin kumandasını kullanamadıkları için çıkarttım. Kulaklık girişinde sanki kulaklık takılıymış gibi ses açarken gösteriyor. Ayrıca TV hoparlörü ayarlarda sönük gözüküyor. Müşteri hizmetlerini aradığımda servis ücretli gelebilir diyorlar. Bir de benim, kuzenim ve komşumun ekranında toz lekeleri artmaya başladı yakında neredeyse görüntüyü kapatacak. Anlamadığım konu Samsung gibi dev şirketin böyle bir kalitesizlikle bizleri kandırması ve mağdur etmesi.


Not: Diğer televizyonumu 10 yıldır kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım.

Tc Tc 6.575 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tc12 Şubat 2018

    Hiçbir müşterinin sorunlarına çözüm bulmadığınız için sizi kınıyorum.tv'ye toz kaçması müşterilerin mi suçu, yoksa sizin kalitesiz ürününüzün suçu. Bizlerin tek suçu Samsung a güvenmemiz. Unutmayın bizler referans kişileriz ve ürün satışı bizlerin elinde.

  • Samsung Temsilcisi12 Şubat 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları