Samsung ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Reyhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

Samsung Yetkili Bayiden Aldığımız Tv Hasarlı Çıktı

1.208görüntüleme
Reyhan
Reyhan 30 Kasım 2020 17:05
ÇözüldüÇözüldü
Reyhan'ın Teşekkür Mesajı
“Bu sabah yeni televizyonu getirip hasarlı televizyonu geri aldılar Servis kurulumu yaptı. Problemin çözümü için yardımcı olan, televizyonun fotoğraflarını çekmeye gelen adını bilmediğim çalışana teşekkür ederim. Gerçek ve faydalı bilgiler vermişti. Problem çözüldü. Benim ricam müşteriyi 7 ile 21 iş günü deyip mağdur etmemeniz. 5. Günde her şey yoluna girdi.”

Samsung Venezia AVM den almış olduğumuz 50tu8500 serisi televizyon, servis tarafından açıldığında sol ekranda kırık olduğu tespit edildi. Prosedür gereği 7 ila 21 iş gününde araştırılıp çözüme kavuşturulacakmış. Bu zaman zarfında televizyon izleme ihtimalim ortadan kaybolmuş durumda. Benim hiçbir suçum olmamasına rağmen prosedür yüzünden değişim sürecini beklemek zorunda bırakılıyorum. İade sürecide uygulanmadı. Müşteriyi mağdur etmekten başka bir şey değil. Şimdi bekle işin yoksa.

Samsung Logo
Samsung30 Kasım 2020 17:44

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Reyhan
Reyhan03 Aralık 2020 15:19

Bu sabah yeni televizyonu getirip hasarlı televizyonu geri aldılar Servis kurulumu yaptı. Problemin çözümü için yardımcı olan, televizyonun fotoğraflarını çekmeye gelen adını bilmediğim çalışana teşekkür ederim. Gerçek ve faydalı bilgiler vermişti. Problem çözüldü. Benim ricam müşteriyi 7 ile 21 iş günü deyip mağdur etmemeniz. 5. Günde her şey yoluna girdi.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Kerem
Kerem01 Aralık 2020 16:43
 

Çok benzer bir durumu şu an yaşıyorum. Active 2 akıllı saat aldım ekranı yanık çıktı bundan dolayı aynı gün servise değişim için başvurdum 1 hafta beklersiniz dedi dalga geçiyorlar resmen. Ayıplı mal onların suçu mağduriyeti çeken müşteri.

Reyhan
Reyhan03 Aralık 2020 15:16
 

Bu sabah yeni televizyonu getirip hasarlı televizyonu geri aldılar Servis kurulumu yaptı. Problemin çözümü için yardımcı olan, televizyonun fotoğraflarını çekmeye gelen adını bilmediğim çalışana teşekkür ederim. Gerçek ve faydalı bilgiler vermişti.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler