Samsung Ürünlerim Başkasına Satılmış!

Özhan Özhan03 Ağustos 00:35

Aylar önce buraya yine bir Samsung memnuniyetsizliği yazmıştım, sağ olsunlar ısrarla devam ediyorlar. Müşteriyi nasıl mağdur ederiz nasıl zor durumda bırakırız, nasılsa biz paramızı aldık, gerisi çokta önemli değil diye davranmaya.  İzmir Karşıyaka Hilltown AVM deki Samsung mağazasından çamaşır bulaşık kurutma ve buzdolabımı aldım nakit ödedim. Parayı kredi kartı taksit hiçbir şey kullanmadım. Düğünüm bu ay olduğu için mağaza depoda beklemesini istedim. Sağ olsunlar 6 ay ücretsiz bekletebiliyoruz, 6 aydan sonra ürün başına 50 TL alıyoruz dediler. Bizde kabul ettik. Bu şekilde geçen hafta ürünlerin teslimatını istedim. Fakat koskoca Samsung bana yaşattığı stres akıl alır gibi değil.

TV, buzdolabı ve çamaşır makinemin daha gelmediğini gümrükte olduğunu söylediler. Biz ürünleri depoda biliyoruz. Oraya şikayet, buraya şikayet mağazaya telefon kavga bağrış derken teslimat için geldiler. Sadece bulaşık makinesi ve kurutma makinesi var. Sonra şikayetimiz üzerine Samsung'dan aradılar. Durumu anlattık. Gümrükte olan ürünler nasıl olduysa bir anda bulundu, aynı gün akşam buzdolabı geldi 2 gün sonrada TV gelecek dediler. 2 gün sonrada TV geldi. Fakat çamaşır makinesi hala ortada yok ve 10 gün sonra düğünüm var. 

Bbizde dedik ki bunları alırken insanlar tuhaf tuhaf şeyler yaşıyorlar. Biz Samsung'dan alalım böyle şeylerle karşılaşmayalım. Ama Samsung sağ olsun çok daha beterini bize yaşatıyor ve sorunu hala çözemiyorlar. Bir de hala kalkmış para iadesi yapabiliriz, biz durumu bir değerlendirelim ben aldığım fiyatla ve piyasa şartlarıyla, şu an ki fiyatların alakası yok. Bana verecek iade parayı ben gideceğim. Üstüne para koyup yeniden makine alacağım. Ne kadar güzel değil mi? Ama bu işten o kadar basit kurtulamayacaksınız.

Bu sefer CİMER'e Tüketici Hakları'na kadar şikayet ettim sizi çünkü gerçekten delirttiniz. Daha yazamadığım o kadar çok saçmalık var ki. Adına yakışır bir müşteri kalite anlayışı yok. Samsung da benden özür dileyip bana yaşattıkları için bana hediye gönderip gönlümü alacaklarına, hala bu durumu fırsata çevirmeye çalışıyorlar. Hadi olabilir herkes hata yapabilir insanız hepsine tamamım. Fakat iş artık buraya gelmişken bize bu dugun telaşımızın stresimizin üstüne bunları yaşatamazsınız. Eğer bu istisna bir durumsa da bunu bize bir şekilde inandırmanız gerekiyor. Gönlümüzü almanız gerekiyor. Benim düğünüme 10 gün kaldı evimi yerleştiremedim, çünkü yıkayıp yıkayıp yerine kaldıracağım!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Samsung Logo Samsung 03 Ağustos 08:58

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler