Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Samsung UE58TU7000 Kronik Panel Arızası

Güler
09 Haziran 16:00
863

2021 Mart ayında aldığım Samsung 58TU7000 58'' 147 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart LED TV de 08/06/2024 tarihinde birden ses ve görüntü gitti. Yaptığım araştırmada Samsung'un bu modelinde kronik bir panel arızasının olduğunu ve birçok kullanıcının aynı sorundan mağdur olduğunu öğrendim. Samsung markalı ürünün aynı hatayı (kullanıcı hatası olmaksızın) bu serideki üründe bir çok kez vermesi kabul edilemez. Bu kronik panel arızası nedeniyle yaşadığımız mağduriyetin Samsung tarafından giderilmesi için acil dönüş bekliyorum. Garantisi bitmeden ve bittikten hemen sonra birçok tüketicinin aynı sorunu yasaması ürünün üretim kaynaklı hatalı ürün olduğunu gösteriyor. Mağduriyetimin acilen ücretsiz bir şekilde giderilmesini veya televizyonun muadil özellikteki başka model ile değiştirilmesini talep ediyorum. Ayrıca Tüketici Hakem Heyeti başvurularında müşterilerin haklı bulunduğu görülmektedir. Yasal haklarımı kullanmaya gerek kalmadan Samsung tarafından mağduriyetimin acilen giderilmesini istiyorum.

Samsung UE58TU7000 Kronik Panel Arızası
11 Haziran 09:22 (Şikayetten 1 gün sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Güler
12 Haziran 13:50

Bugün çağrı merkezini aradım. Sürecin başlamasını istedim. Önce bana cihazın incelenmesi gerektiğini ve teknik servis gönderecekleyini söylediler. Daha sonra cihazın garantisi bittiği için gelecek olan servisin ücretli olacağını belirttiler. Ben de hatalı üretildiği kanıtlı olan ( aynı model ürün kronik arıza sebebiyle bir çok kez kayıt açılmış ve garanti süresi dolduğu halde değişim- tamir verilmiş) bir ürün için garanti süresi dolsa bile servis ücreti alamayacaklarını söyledim. Çünkü bir ürün kullanım hatası haricinde fabrikadan çıktığında zaten kusursuz kabul edilir. Eğer üretirken bir hata yapılmışsa zaten o ayıplı üründür. Bu durumda piyasadan toplatılması ya da bildirildiğinde tüketicinin mağduriyetinin giderilmesi gerekir. Sektöründe dünya devlerinden biri olan Samsung'tan mağduriyetimi Tüketici Hakları'na müracaat hakkımı kullanmaya gerek kalmadan ivedilikle çözmesini istiyorum.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Samsung 58TU7000 Şikayetleri

5
Çözüldü

Samsung 58TU700 TV Sorunu

Murat
18 Mart 03:30
1.893
"Samsung çözüm merkezinden Yasin Bey in yardımı ile sorunumuz çözüldü buradan kendilerine teşekkür ederim"
Tüm 58TU7000 Şikayetlerini Gör
Benzer Şikayet Yaz