24 Şubat
#11632527

Samsung Ue40Es6140 Wi-Fi Bağlantı Sorunu

Samsung'dan almış olduğum Samsung ue40es6140 Smart TV'nin bir süre sonra wi-fi sorunu çıktığı internetten baktığımda kronik bir sorun olduğu herkeste aynı problemin olduğu bu nedenle Samsung çağrı merkezini arayarak 12.58 başlayıp 13.09 da biten çağrıda ilgili müşteri temsilcisi g*** isimli kişinin doğru dürüst bilgi veremediği bir bir şeyi ısrarla sorduğumuzda tam açıklayamadığı ve uzun konuşma sonrası garantinin bittiğinde dolayı tarafımıza servis gelse dahi ücret alınacağı konusunda bilgisini aktarabildi TV'nin kronik bir problem olduğunu internette bir çok kişinin aynı problemi yaşadığını söylememe rağmen kronik olmadığı olsa toplatırız demesi üzerine saçma sapan bilir kişi gibi konuşması yanlıştır. Aktardığı bilgilere göre cihaz uzun süredir wi-fi'ye değilse bu tarz problem yaratabilir son sürümde değildir demesi üzerine sürüm numarasını bildirdiğimde son sürüm deymiş demesi bilgisizliğinin bilmiş gibi konuşmasının had sizlikten başka bir şey değildir.


Bizde saf değiliz 10 yıldır bilgisayar üzerine çalışıyorum her şeyi güncelledim. Müşteri temsilcisi temsilci değil servisi servis değil servis eve gelmeye bile para istiyor arızayı yapmasını geçtim yani o müşteri temsilcisi kim ise ondanda şikayetçiyim ilgili kişilere yönelteceğim.

Ümit Ümit 4.582 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ümit25 Şubat

    Samsung pişmanlıktır uzak durun bunlar kendi hatalarını parayla yapmaya alışmışlar.

  • Samsung Temsilcisi25 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları