05 Aralık 2019
#13134155

Samsung TV'nin Panel Arızası

Samsung ue54ku7500u model 27.11.2017'de televizyon aldım. Düğünüm için aldım kutusuna koydum 1 yıl kullanmadan panel arızası verdi değiştirdiler ama 6 ay olmadan tekrar verdi tamda garanti son günü aradım akşam müşteri hizmetleri kapalıydı canlı destekle servis talep ettim, ertesi gün aradılar arızayı sordular anlattım garantisinin bittiğini son günün garanti sayılmıyor olabileceğini söylediler.


Servis 2900 TL sadece panel ücreti servis ücretini demedi daha beni mağdur ettiler 2900 verdikten sonra arıza yapmayacağı garantisi yok.Ben 3 bin verdikten sonra bin liradan 3 televizyon alır kıytırık marka 10 yıl kullanırım ekranları kalitesiz hadi diyelim ilk arıza şans işi peki 2. Arızaya ne demeli? Bir daha asla Samsung almam. Marka olmuşsunuz ama insanları saf yerine koyuyorsunuz.

Hamza Hamza 2.070 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hamza20 Aralık 2019

    Firmadan arkadaş aradı eveledi geveledi son günün garanti kapsamı dışı olduğunu söyledi sattıkları ürünün arkasında duramadı koskoca firma. 6ay dolmadan 2kere panel arızası verdi. Bir daha asla Samsung markası almayacağım kimseye tavsiye etmeyeceğim. Marka kendi kalitesini düşürmüş. Alırsam bir daha televizyon bin tl lik alır bozulursa hiç üzülmem en azından parasına göre kalite derim.

  • Samsung Temsilcisi05 Aralık 2019

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları