Samsung TV   Bant İşlemi Fiyasko!

İsmet İsmet2 hafta önce

UE65RÜ7400  30/06/2019 tarihinde 1 TV aldım alırken aldığım mağaza garanti kurdurduğunuz tarihte başlar dedi 12. Ay da kurulum yaptırdım garanti aldığınız tarihte başlar dediler bu 1. Ayıp.

28/03/2020 evlendim evime yerleştim televizyonum 2 saat kullandıktan sonra ekranın yarısı karardı. Servisi aradım 2 kere gelip gittiler panel değişimi dediler. Zoruma gitti kabul ettim. Panel değişirken arka kapağımı kırdılar değişecek dediler. Dedim bu panelde çok açıklık var değişirken başındaydım içinde 2. El gibi malzeme geldi böyle geliyor dediler. Neyse dedim topladılar arka kapak sonra dediler. 

Bu lem için en az 4 kere evime geldiler Corona virüslü günlerde ve her geldiklerinde ben iş yerinden izin alıp param kesildi. Benim maaşımı Samsung mu ödüyor da beni zor günlerde mağdur ediyor. Arka kapak geldi yenisi oda oturmadı açıklık kaldı gelip resimler çekildi değişmesi gerekiyor yanlış montaj dediler sonra beni arayıp dediler ki firma kabul etmiyor değişeceğiz dedim değiştiniz zaten nasıl değişeceksiniz çift taraflı bant :) çözümleri...

Dedim ben televizyonum da sökerken bant çıkmadı siz bant kullanacaksınız gerekli yerlere şikayetimi yapacağım dedim burada sizin bilgilendiriyorum ve ben her müşteri temsilcisine burada yazdıklarımı en baştan anlatmak zorunda kaldım hem zamanım gitti hem yoruldum hem iş yerimden gelip gide de aracımla bir sürü maddi zarara uğradım stresi çabası. Virüslü zamanda ayrı bir zorluk.

Mahkemeye vereceğim ya da televizyonu yenisiyle değiştireceksiniz her türlü hakkımı arayacağım ve müşteri temsilcilerini bizim yapacağımız bir şey yok diyerek bantla yaparız demeleri insanı çıldırtıyor ben 2. El TV almadım yetkili mağazanızdan sıfır TV aldım 7500 TL para verdim. Gerekli işlemleri yapın yoksa mahkemeye kadar gideceğim.

Cevaplar

profile-icon İsmet 1 hafta önce

2020/0078.1199 Tüketici Hakları başvuru takip numaranız. Ve ayrıca şimdi Samsung Türkiye değil yurt dışı olarak Türkiye'de bu haksızlık yapıldı diye ingizlice mail atacağım hadi bakalım müşteri temsilcilerini ilgisizlikleri boş konuşmaları bilgisizlikleri hepsini bütün şikayetçilere tavsiyem Samsung Türkiye değil direk yabancı firmalarına yazmaları ayrıca boşa zaman kaybetmeyin müşteri temsilcileri ile direk Tüketici Hakları çünkü 10 kere evime gelip gittiler mağdur ettiler benden size tavsiye.

profile-icon İsmet 1 hafta önce

Evet ulaştınız 1 kere daha süreci baştan anlatmak zorunda kaldım sizde evrakların kopyası yokmuş gibi tekrar evrak istiyorsunuz. Ben evrakları en kısa sürede ileteceğim ama size değil Tüketici Hakları mahkemesine hem maddi hem de psikolojik olarak manevi zarara uğrattınız.

Samsung Logo Samsung 2 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon İbrahim 1 hafta önce  

    Vay be ne... Bir firmaymışsın be Samsung 7500 az para mı be

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler