Toplam çözüm sayısı
..
Samsung ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Samsung TV Panel Arızası

783görüntüleme
Şükrü
Şükrü 20 Ocak 13:59
Samsung TV Panel Arızası
Samsung TV Panel Arızası

2 yıl 3 ay önce aldığım 75 ekran Samsung 8 serisi televizyonumun ekranında hiçbir sebep yokken kararmalar oluştu. Servis garanti süresinin 3 ay önce dolduğundan dolayı 2200TL karşılığında tamirat yapabileceklerini belirtmişti. Ancak daha sonrasında ise tamiratın mümkün olmadığını ve panelin değişmesi gerektiğini ve fiyatının 12.500 TL olduğunu belirttiler. Samsung müşteri hizmetlerini arayıp televizyonun yenisinin aynı fiyat olduğunu ve garantisi daha yeni bittiği için mantıklı bir çözüm önermelerini istediğimde ise hiçbir şey yapamayacakları cevabını verdiler. Sonuç olarak Samsung un en üst serisi televizyonu hiçbir sebep yokken bozuldu ve 2 yıllık televizyonu çöpe atmamı öneriyorlar. Bu TV yi aldığım için pişmanım, ve bir daha bir Samsung ürünü alacağımı sanmıyorum.

Samsung Logo
Samsung20 Ocak 15:10

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Şükrü
Şükrü21 Ocak 22:55

Şu ana kadar benimle irtibata geçen herhangi bir bölümünüz olmamıştır.

Şükrü
Şükrü27 Ocak 12:46

Nasıl bir marka anlamadım. Arayıp biz bir şey yapamayız dediler. Samsung Türkiye'nin sattığı malın arkasında durmadığını öğrenmiş olduk.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler