Toplam çözüm sayısı
..
Samsung ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mustafa'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
  • profile
2 Destekçi

Samsung TV Kampanya Yalanı

1.166görüntüleme
Mustafa
Mustafa 20 Ocak 22:03

30.09.2020 tarihinde Teknosa ®'dan kampanya kapsamında Samsung 75Q950 8K Televizyon aldık. TV'nin Servis kurulumundan sonra kampanya şartlarında Samsung'a istedikleri kampanya belgelerini ilettik. Samsung'dan 1276645 numaralı kampanya mesajı 19 Ekim 2020'de gelmesine rağmen hala 4 aydır kampanya kartı elimize ulaşmadı. Samsung'un 444 77 11 numaralı müşteri hizmetlerini defalarca aramama rağmen çözüm yapmamaktalar, dalga geçer gibi yoğunluk var bakacağız edeceğiz deyip durmaktalar. Oysa sizin bize verdiğiniz kampanya şartlarında bu kartın 15 gün içinde hemen gelmesi ve 15 Aralık'a kadar kullanılması gerektiği yazılı.

Samsung'dan kaynaklanan bu gayri ciddi durum defalarca aramıza rağmen hala düzeltilmemiş olup, kampanya şartlarında iade etmeleri gereken 6.000 TL hala göndermeyip unutturulmaya çalışmaktadırlar. Samsung kampanyaları kesinlikle güvensiz ve tüketiciyi aldatmaya yönelik olduğu sergiledikleri tutumla ortaya çıkmaktadır. Bu konuyu ayrıca avukatımıza intikal ettirdik.

Samsung Logo
Samsung21 Ocak 09:03

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler